25 sierpnia 2020

Czy polskie MŚP skręcają w zielone?

Świadomość ekologiczna przedsiębiorców sektora MŚP jest wysoka. Niemal wszyscy (93 proc.) twierdzą, że ich branża ma wpływ na środowisko. Zatem czy inwestują w OZE w trosce o środowisko? A może to czysty pragmatyzm?

Na koniec 2019 r. w Polsce instalacje OZE miały łączną moc 9106 MW. Oznacza to, że przyrost mocy OZE w ciągu 2019 r. jest ponad 9 razy większy niż w 2018.
Do połowy 2020 r. inwestycje w energetyce słonecznej w kraju sięgnęły niemal 2 GW mocy, również dzięki aktywności przedsiębiorców MŚP.

Zapytaliśmy polskie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o ich wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii.
Z przeprowadzonego badania wynika, że polskie przedsiębiorstwa stosują przede wszystkim strategie skoncentrowane na budowaniu rentowności. Ekologia nie zawsze wpisuje się w takie podejście i często kojarzona jest z wyższym kosztem, który firma musi ponieść, aby sprostać oczekiwaniom klientów, albo wymogom prawnym.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż ekologia może być również opłacalna. Spośród wielu źródeł energii odnawialnej aż 98 proc. MŚP wskazało na fotowoltaikę, 95 proc. energię wodną , a wiatraki – 92 proc.

Okazuje się, że najbardziej dostępnym źródłem energii odnawialnej dla przedsiębiorców z segmentu MŚP są mikroelektrownie fotowoltaiczne. Rozwój tego rynku wspierają:

  • Spadające ceny instalacji fotowoltaicznych, co zwiększa atrakcyjność rozwiązania.
  • Rosnąca wydajność rozwiązań – do niedawna taki jeden panel miał około 250 watów potem 300, 330, a teraz może mieć 500 watów!
  • Dostępność finansowania zewnętrznego, organizowanego przez dostawców rozwiązań.
  • Rozwinięta sieć firm instalatorskich i serwisowych.
  • Aukcje OZE i Korporacyjne umowy PPA (Power Purchase Agreements).
  • Wsparcie Państwa, programy które zachęcają i promują takie rozwiązania.

Jak,  w co i dlaczego inwestują mali i średni przedsiębiorcy aby być EKO? Czy polscy przedsiębiorcy są EKO sceptyczni, EKO odporni, EKO biznesowi czy EKO odpowiedzialni.?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w raporcie EFL „Zielona energia w MŚP. Pod lupą”.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

801 404 444 Koszt połączenia wg stawki operatora.

Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta