11 grudnia 2019

4 sposoby na obniżenie kosztów w logistyce

Odpowiednie gospodarowanie zapasami produktów, połączone z efektywną organizacją transportu i dystrybucji może zdziałać cuda. Sprawdź, o których zasadach warto pamiętać, aby obniżyć koszty związane z logistyką.

Standaryzacja

W logistyce tego typu optymalizacja powinna odnosić się do przygotowania schematu realizacji zleceń, wprowadzenia procesów i podziałów na odpowiednie usługi. Standaryzacja ułatwia przede wszystkim realizację zakupów i dostaw, wpływając jednocześnie na obniżenie kosztów.

Warto pamiętać o niej na każdym etapie, nawet planując pakowanie paczek. Opakowania powinny być jak najmniejsze, tak aby produkty zajmowały jak najmniej powierzchni transportowej i magazynowej.

Zarządzanie flotą pojazdów

Pamiętaj o grupowaniu zamówień i optymalizowaniu tras. Wykorzystuj do tego zautomatyzowane systemy administracyjne. Nowoczesne technologie ułatwiają komunikację z pracownikami, zwłaszcza: wysyłanie do nich zleceń i planowanie tras, fakturowanie i zarządzanie wydatkami, przypominanie o konserwacji i kontrolach pojazdów.

Dużą rolę odgrywa również oszczędzanie na kosztach paliwa. Oferowane przez stacje karty paliwowe, umożliwią śledzenie wydatków. Co więcej, zgodnie z wynikami wielu testów, odpowiedni styl jazdy może zredukować zużycie paliwa nawet o 15-20 procent, dlatego edukuj i trenuj swoich kierowców.

Wprowadzenie inteligentnych rozwiązań

Coraz częściej mówi się o kolejnych firmach, które podjęły decyzję o wprowadzeniu operacji logistycznych bazujących na komunikacji machine-to-machine, czyli wymianie informacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Co ważne, tego typu przedsiębiorstwa  jednocześnie inwestują w rozwój osobisty pracowników i ich edukację w temacie nowych technologii.

Przykładem inteligentnego rozwiązania jest również system Pick-by-Voice, który służy do głosowej kompletacji zamówień. Pozwala zminimalizować ryzyko pomyłek do zera, zwłaszcza w przypadku obsługi kilkunastu zamówień jednocześnie. Pracownik, wyposażony w zestaw słuchawkowy z mikrofonem, na podstawie informacji o zamówieniu otrzymuje od systemu polecenia, głosowo potwierdzając wykonanie każdego z etapów.

Outsourcing

Zwłaszcza w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, dobrym rozwiązaniem może być sprawny outsourcing – zarówno w zakresie dystrybucji, magazynowania, jak i obsługi reklamacji oraz wystawiania faktur. Obsługa całego łańcucha dostawy przez jedną firmę jest gwarancją efektywnego przepływu informacji.

Skontaktuj się z nami:
Zadzwoń
801 404 444

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Napisz

Masz pytania?

Otwórz chat

Szukasz konkretnego produktu

Zapytaj o ofertę
Znajdz oddział
Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X