Raport EFL: „Czy jesteśmy gotowi na samochody elektryczne?”
Elektromobilność rozwija się w szybkim tempie, w Polsce to jednak wciąż słabo rozpowszechniona gałąź motoryzacji i duże pole do działania. Z jednej strony, ceny aut elektrycznych nadal znajdują się na wysokim poziomie, ale z drugiej ich eksploatacja jest tańsza w porównaniu do samochodów spalinowych.
Cały świat poszukuje rozwiązań ekologicznych, które pozwoliłyby zastąpić stare samochody spalinowe. Ekologiczną alternatywą okazał się powrót do wynalazku sprzed lat – auta elektryczne. Niestety w Polsce są one wciąż mało popularne, o czym świadczy m.in. niewielka liczba stacji ładowania (zaledwie 329). Taki wynik plasuje Polskę na 28. miejscu w Europie. Operatorzy stacji ładowania zapowiadają budowę kolejnych punktów, a do końca 2020 roku ma pojawić się 400 szybkich i 6000 wolnych ładowarek na terenie naszego kraju. Czy jednak to wystarczy, by przekonać Polaków do inwestowania w samochody elektryczne?
Zainteresowanie społeczeństwa elektromobilnością i dostępnymi na rynku pojazdami kształtuje się obecnie w zależności od prowadzonej przez rządy polityki. Ceny samochodów hybrydowych lub elektrycznych robią wrażenie na zwykłych konsumentach, jednak preferencyjne warunki zakupów – dopłaty, raty, ulgi podatkowe – mogą skutecznie nakłonić do nabycia takiego auta. W samej Azji południowo-wschodniej aż 30% mieszkańców deklaruje chęć zakupu pojazdu tego typu, a wśród trendów zakupowych dominuje leasing.
Niewątpliwie korzyści dla środowiska płynące z przejścia społeczeństwa na mobilność elektryczną są duże – samochody takie nie emitują spalin, które przyczyniałyby się do zanieczyszczenia powietrza. Jednak wraz ze wzrostem liczby aut zasilanych elektrycznością, rośnie również zapotrzebowanie na energię, któremu muszą podołać państwa na całym świecie.
Jak wygląda aktualnie polski rynek elektromobilności? Jak wypadamy na tle innych państw? Które auta elektryczne najczęściej wybierają Polacy i czy mamy dostosowaną do nich infrastrukturę? Po odpowiedzi zapraszamy do pełnego raportu EFL.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.