Zmiany klimatu poważnym zagrożeniem dla Europejczyków
Ponad 77 procent Europejczyków uważa zmiany klimatu za poważny problem – wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Skutki globalnego ocieplenia są postrzegane jako najważniejszy problem na świecie przez respondentów aż siedmiu krajów: Belgii, Danii, Niemiec, Irlandii, Malty, Holandii, Austrii, Finlandii i Szwecji. Jak łatwo można zauważyć, są to państwa, w których świadomość ekologiczna obywateli od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.
Jeśli działać, to wspólnie
Europejczycy są zdania, że przeciwdziałać zmianom klimatu powinniśmy wspólnie, a podejmowane działania przyniosą realne korzyści. Proaktywną postawę powinna wykazywać przede wszystkim Unia Europejska (56 procent ankietowanych), rządy krajowe (56 procent wskazań), przedsiębiorstwa i przemysł (53 procent), ale również sami obywatele (35 procent). Co ciekawe, respondenci wskazali również na korzyści wynikające z inwestowania w walkę ze zmianami klimatu – chociażby wzrost innowacyjności przedsiębiorstw, a co za tym idzie, zwiększenie ich wartości i konkurencyjności.
Wysokie poparcie dla transformacji energetycznej
Europejczycy popierają transformację energetyczną. Podkreślają rolę inwestowania w odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna, a także konieczność zwiększenia efektywności energetycznej budynków, transportu i towarów, która w efekcie pozwoli na zmniejszenie uzależnienia od producentów energii spoza Unii Europejskiej. W obliczu rosnących cen energii i obaw o dostawy gazu po inwazji Rosji na Ukrainę, ponad połowa mieszkańców Europy uważa, że przejście na zieloną gospodarkę powinno zostać znacznie przyspieszone.
Polacy wśród ankietowanych
W ramach ostatniego badania Eurobarometru zostały również sprawdzone nastroje panujące w Polsce. Jak wskazują wyniki, Polacy nie są przekonani co do ograniczenia emisji i wprowadzenia neutralnej gospodarki do 2050 roku, jednocześnie większość ankietowanych (69 procent) uważa zmiany klimatu za realny i bardzo poważny problem. Oczekują ulokowania środków publicznych na cele związane z przejściem na czyste źródła energii oraz poprawy zdrowia publicznego, między innymi poprzez większą troskę o środowisko i przeciwdziałanie zmianom klimatu.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.