Rok za rokiem budowlanka rośnie w siłę
Niemal co piąty polski biznes, który powstał w 2018 roku działał w budownictwie – wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Branża budowlana charakteryzuje się również największą przeżywalnością na przestrzeni ostatnich 5 lat. Te wszystkie czynniki sprawiają, że rośnie w siłę i staje się kołem napędowym gospodarki.
Budownictwo rośnie w siłę
Analiza struktury branżowej małych i średnich przedsiębiorstw pokazuje, że co ósma polska firma działa w budownictwie (13,6%). Liczniejszą grupę stanowi jedynie sektor usług (52,3%) oraz handlu (24,0%).
Dane pokazują, że budownictwo to branża, która rośnie w siłę. Dla porównania pięć lat temu wśród polskich małych i średnich przedsiębiorstw sektor budowniczy stanowił 12,6% – o 1 pkt proc. mniej niż obecnie. Przybyło również przedsiębiorstw prowadzących działalność usługową (pięć lat temu było ich 48,0%, ponad 4 pkt proc. mniej). Natomiast pół dekady temu silniejszy był handel – jego udział wynosił 28,1% (ponad 4 pkt proc. więcej).
Wśród dużych firm sytuacja wygląda nieco inaczej. Sektor budownictwa stanowi obecnie 3,7%, natomiast usług 30,7%, a handlu 13,7%.
Jaki był „podział” pięć lat temu? Budownictwo było nieco silniejsze (4,9% – więcej o 1,2 pkt proc.). Natomiast usługi oraz handel utrzymywały się na podobnym poziomie – odpowiednio 30,3% i 13,2%.
Przybywa firm budowlanych
Budownictwo to również dział gospodarki, w którym obecnie powstaje najwięcej firm – w 2018 roku było ich aż 74,8 tys., czyli 19,0% ogółu nowo powstałych polskich przedsiębiorstw. Nieco za nim uplasował się handel (64,8 tys.; 16,5%), a następnie działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (44,7 tys.; 11,4%) oraz przetwórstwo przemysłowe (28,5 tys., 7,3%). Zdecydowana większość nowo powstałych firm to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (81,2%).
Pięć lat temu silniejszy był handel – w 2013 roku powstało 151,8 tys. takich firm (31,1% ogółu). Budownictwo znajdowało się na drugiej pozycji z wynikiem 53,2 tys. (ogółu 10,9%), a następnie działalności profesjonalne, naukowe i techniczne (46,8 tys.; 9,6%) oraz przetwórstwo przemysłowe (34,6 tys., 7,1%).
Przy tym wszystkim analiza rodzajów działalności pokazuje, że najwyższą przeżywalnością wśród firm powstałych w 2013 roku i działających nadal w roku 2018 charakteryzuje się budownictwo (95,5%). Najniższą natomiast – handel i naprawa pojazdów samochodowych (86,2%).
Nowe możliwości dla biznesu
Budownictwo jest kołem napędowym gospodarki, stanowiąc trzecie źródło PKB w Polsce. Branża budowlana stoi również przed wyzwaniami: zmieniające się zapisy prawne, poszukiwanie źródeł finansowania, dostęp do fachowych sił roboczych – to czynniki, o których myśli na co dzień niejeden jej przedstawiciel. Mogą hamować rozwój firm budowlanych lub mu sprzyjać i motywować do wzrostu.
Przedstawiciele firm budowlanych mają również bardziej atrakcyjne warunki finansowania swoich pomysłów na biznes niż pięć lat temu. Przykładem jest leasing sprzętu budowlanego, który można wziąć na większość produktów, bez względu na to czy firma należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, czy też do dużych firm. Do tego w Leasingu Swobodnym samodzielnie można zmieniać wysokość opłaconych rat.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.