Od teraz PIT… rozliczy się sam! Wprowadzono usługę Twój e-PIT
W lutym 2019 roku Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziły usługę Twój e-PIT. To nowy sposób rozliczenia podatkowego, który nie wymaga wizyty w urzędzie skarbowym.
W artykule odpowiadamy na często zadawane pytania dotyczące złożenia zeznania podatkowego tą metodą. Dowiesz się między innymi:
- Kto i w jaki sposób może skorzystać z nowej usługi?
- Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT-11, PIT-37 oraz inne PIT-y?
- Jak się zalogować do usługi Twój e-PIT w e-urzędzie skarbowym?
- Czy trzeba zatwierdzić zeznanie i czy istnieje możliwość automatycznej akceptacji?
Czy trzeba rozliczać PIT? Sprawdź, co się zmieni dzięki nowej usłudze
Największą zmianą jest bez wątpienia koniec z przygotowywaniem rocznego zeznania podatkowego przez podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie przygotowywał i udostępniał wypełnione formularze PIT. Deklarację w formie elektronicznej wystarczy jedynie zaakceptować. To duże ułatwienie i oszczędność czasu. Jak przekonuje Ministerstwo Finansów, aż 50% osób fizycznych będzie mogło zakończyć rozliczenie podatkowe przy pomocy kilku kliknięć.
Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT? Sprawdź, jak działa usługa Twój e-PIT
Warto przekonać się w praktyce, jak rozliczyć PIT przez internet. Do 30 kwietnia każdy podatnik może zalogować się na swoje konto w usłudze Twój e-PIT i zapoznać się z e-deklaracją przygotowaną przez urząd skarbowy. Deklaracja powstaje w oparciu o dane, które fiskus już i tak posiada – informacje o ulgach i odliczeniach uzyskuje z wcześniejszych zeznań podatkowych, a wysokość dochodów oblicza na podstawie zeznań przesyłanych przez firmy zatrudniające danego obywatela. Po zapoznaniu się z deklaracją podatnik może zaakceptować przygotowane zeznanie bez żadnych zmian lub uzupełnić brakujące informacje (np. o ulgach, których urząd skarbowy nie wziął pod uwagę). Istnieje również możliwość odrzucenia deklaracji PIT i rozliczenia się samodzielnie.
Dla leniwych i zapominalskich jest jeszcze trzecia opcja – można nie zrobić nic. W przypadku gdy podatnik nie zaloguje się na konto Twój e-PIT ani nie wyśle elektronicznego bądź papierowego zeznania podatkowego, urząd skarbowy uzna go za rozliczonego. Zeznanie PIT przygotowane przez urząd skarbowy zostanie zatem automatycznie zaakceptowane. Nowy system obejmuje rozliczenia standardowego PIT-37 oraz PIT-38, czyli deklaracji podatkowej przeznaczonej osób rozliczających przychody kapitałowe, a także PIT-28 i PIT-36.
Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT? Rozliczenie PIT przez internet
Aby podejrzeć lub wprowadzić zmiany do swojego e-PIT-u, należy wejść na Portal Podatkowy i zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Potrzebne będą do tego poniższe dane:
- PESEL lub NIP i data urodzenia,
- kwota przychodu (z poprzedniego rozliczenia),
- kwota przychodu z jednej informacji od płatników za miniony rok (np. z PIT-11 od pracodawcy), potwierdzona kwotą nadpłaty/niedopłaty z poprzedniego rozliczenia.
Innym sposobem, który nie wymaga podawania kwot przychodu z poprzedniego roku, jest skorzystanie z profilu zaufanego – wówczas wystarczy podanie nazwy użytkownika (lub adresu e-mail) i hasła. Profil zaufany pozwala także na zalogowanie się poprzez bankowość elektroniczną.
Po zalogowaniu się podatnik przechodzi do usługi Twój e-PIT. Może tam zobaczyć przygotowaną e-deklarację (warto sprawdzić wszystkie dane) i zaakceptować lub zmienić udostępnione zeznanie roczne. Otrzymuje również czytelną informację o wysokości podatku do zwrotu (podświetlona na zielono) lub niedopłaty (na czerwono). Co więcej, każdemu podatnikowi zobowiązanemu do zapłaty, zostanie od razu wskazany numer jego mikrorachunku.
Deklaracje PIT w ramach usługi Twój e-PIT dostępne są również z poziomu aplikacji mObywatel.
Rewolucja w rozliczeniu PIT
Ministerstwo Finansów podkreśla jednocześnie, że dotychczasowe sposoby rozliczania – składanie deklaracji w formie papierowej czy korzystanie z różnego rodzaju programów komputerowych – nadal będą możliwe. Nie będzie też konieczności logowania się do portalu, aby wybrać sposób rozliczenia. Cały system ma być jak najwygodniejszy dla podatnika. To prawdziwa rewolucja, dzięki której dla wielu obywateli rozliczanie podatków stanie się łatwe jak nigdy dotąd.
Jednak nawet najlepsze rozwiązania mają pewne wady. Jedna z nich to spodziewane mniejsze wpływy dla organizacji pozarządowych z tytułu 1% podatku. Aby wskazać organizację pożytku publicznego, trzeba się zalogować do systemu, a skoro samo logowanie nie będzie konieczne do rozliczenia podatkowego, wiele osób zapewne z tego zrezygnuje. Jednak jeśli raz wpiszemy w usłudze Twój e-PIT numer KRS organizacji, której chcemy pomóc, to zostanie ona zapamiętana i przy składaniu kolejnego zeznania również otrzyma ona 1% podatku.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.