

Czy urząd skarbowy sam rozliczy mój PIT? Dowiedz się więcej o usłudze Twój e-PIT
Twój e-PIT to sposób rozliczenia podatkowego, który nie wymaga wizyty w urzędzie skarbowym. Usługa dostępna jest już od kilku lat i z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność – jak informuje Ministerstwo finansów, w 2023 roku za jej pomocą złożono aż 13,8 miliona deklaracji podatkowych, czyli o prawie 2 miliony więcej niż rok wcześniej.
W artykule odpowiadamy na często zadawane pytania dotyczące złożenia zeznania podatkowego tą metodą. Dowiesz się między innymi:
- Kto i w jaki sposób może skorzystać z usługi?
- Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT-y?
- Jak się zalogować do usługi Twój e-PIT w e-urzędzie skarbowym?
- Czy trzeba zatwierdzić zeznanie i czy istnieje możliwość automatycznej akceptacji?
Twój e-PIT – na czym polega usługa Ministerstwa Finansów?
Twój e-PIT to wygodny sposób na rozliczenie PIT, który został wprowadzony w lutym 2019 roku przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Od tego czasu usługa znacząco się rozwinęła – obejmuje teraz szerszy zakres deklaracji podatkowych (w tym dla osób prowadzących działalność gospodarczą), oferuje różnorodne metody logowania oraz integrację z aplikacją mObywatel.
Obecnie w systemie można złożyć zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 oraz oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Od 15 lutego w usłudze Twój e-PIT można ponadto rozliczyć przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.
Twój e-PIT coraz popularniejszy
Ministerstwo Finansów, wprowadzając usługę Twój e-PIT, podkreślało jednocześnie, że dotychczasowe sposoby rozliczania – składanie deklaracji w formie papierowej czy korzystanie z różnego rodzaju programów komputerowych – nadal będą możliwe. Nie będzie też konieczności logowania się do portalu, aby wybrać sposób rozliczenia. Zgodnie z założeniem cały system ma być jak najwygodniejszy dla podatnika, umożliwiając łatwe rozliczanie podatków.
Według danych rządowych ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. złożono w sposób elektroniczny, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT (12 miesięcy wcześniej było to niecałe 12 mln, a w pierwszym roku jej funkcjonowania ok. 7 mln). Warto dodać, że za 2023 r. wpłynęło zaledwie 1,4 mln zeznań w wersji papierowej.
Czy trzeba rozliczać PIT? Sprawdź, co się zmieniło się dzięki usłudze Twój e-PIT
Największą zmianą związaną z wprowadzeniem usługi do polskiego systemu był bez wątpienia koniec z przygotowywaniem rocznego zeznania podatkowego przez podatnika. Teraz to urząd skarbowy przygotowuje i udostępnia wypełnione formularze PIT. Deklarację w formie elektronicznej wystarczy jedynie zaakceptować. To duże ułatwienie i oszczędność czasu.
Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT? Sprawdź, jak działa usługa Twój e-PIT
Jak rozliczyć PIT przez internet? Do 30 kwietnia każdy podatnik może zalogować się na swoje konto w usłudze Twój e-PIT i zapoznać się z e-deklaracją przygotowaną przez urząd skarbowy. Deklaracja powstaje w oparciu o dane, które fiskus już i tak posiada – informacje o ulgach i odliczeniach uzyskuje z wcześniejszych zeznań podatkowych, a wysokość dochodów oblicza na podstawie zeznań przesyłanych przez firmy zatrudniające danego obywatela.
Po zapoznaniu się z deklaracją podatnik może zaakceptować przygotowane zeznanie bez żadnych zmian lub uzupełnić brakujące informacje (np. o ulgach, których urząd skarbowy nie wziął pod uwagę). Istnieje również możliwość odrzucenia deklaracji PIT i rozliczenia się samodzielnie.
Dla leniwych i zapominalskich jest jeszcze trzecia opcja – można nie zrobić nic. W przypadku gdy podatnik nie zaloguje się na konto Twój e-PIT ani nie wyśle elektronicznego bądź papierowego zeznania podatkowego, urząd skarbowy uzna go za rozliczonego. Zeznanie PIT przygotowane przez urząd skarbowy zostanie zatem automatycznie zaakceptowane.
Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT? Rozliczenie PIT przez internet
Aby podejrzeć lub wprowadzić zmiany do swojego e-PIT-u, należy wejść na Portal Podatkowy i zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Potrzebne będą do tego poniższe dane:
- PESEL lub NIP i data urodzenia,
- kwota przychodu (z poprzedniego rozliczenia),
- kwota przychodu z jednej informacji od płatników za miniony rok (np. z PIT-11 od pracodawcy), potwierdzona kwotą nadpłaty/niedopłaty z poprzedniego rozliczenia.
Innym sposobem, który nie wymaga podawania kwot przychodu z poprzedniego roku, jest skorzystanie z profilu zaufanego – wówczas wystarczy podanie nazwy użytkownika (lub adresu e-mail) i hasła. Profil zaufany pozwala także zalogować się poprzez bankowość elektroniczną.
Po zalogowaniu się podatnik przechodzi do usługi Twój e-PIT. Może tam zobaczyć przygotowaną e-deklarację (warto sprawdzić wszystkie dane) i zaakceptować lub zmienić udostępnione zeznanie roczne. Otrzymuje również czytelną informację o wysokości zwrotu nadpłaconego podatku (podświetlona na zielono) lub wysokości niedopłaty (na czerwono). Co więcej, każdemu podatnikowi zobowiązanemu do zapłaty, zostanie od razu wskazany numer jego mikrorachunku.
Deklaracje PIT w ramach usługi Twój e-PIT dostępne są również z poziomu aplikacji mObywatel.
Jak przekazać 1,5% podatku dla organizacji pozarządowych?
Aby wskazać organizację pożytku publicznego, która ma otrzymać 1,5% podatku, trzeba zalogować się do systemu. Jednak jeśli raz wpiszemy w usłudze Twój e-PIT numer KRS organizacji, której chcemy pomóc, to zostanie ona zapamiętana i przy składaniu kolejnego zeznania – jeśli tego nie zmienimy –również otrzyma ona 1,5% podatku.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.