Leasing czy wynajem długoterminowy? Podobieństwa i różnice
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy lepszym sposobem finansowania firmowej floty będzie wynajem długoterminowy, czy leasing samochodu. Na to pytanie nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, gdyż oba rozwiązania mają mocne i słabsze strony. Ostateczny wybór powinien być uzależniony zwłaszcza od potrzeb firmy oraz jej kondycji finansowej.
W artykule porównujemy dwie formy finansowania – najem długoterminowy i leasing operacyjny. Wskazujemy podobieństwa i istotne różnice oraz wyjaśniamy, czy w przypadku najmu bądź leasingu można stać się właścicielem pojazdu po zakończeniu umowy.
Wynajem długoterminowy a leasing samochodu – cechy wspólne
W obu przypadkach można zyskać szereg korzyści. Firma, rezygnując z zakupu pojazdów czy innych środków trwałych za gotówkę, unika zamrażania kapitału, który może na bieżąco inwestować. Zarówno podpisanie umowy na leasing samochodu (czy też innych środków trwałych), jak i wynajmu to minimum formalności. Użytkowany przedmiot przed zakończeniem umowy pozostaje własnością finansującego.
Leasing a wynajem – porównanie kosztów
Obie formy finansowania mogą różnić się kosztami, związanymi m.in. z czasem trwania umowy i wysokością miesięcznych rat, ewentualną wpłatą własną, eksploatacją pojazdu, dodatkowymi usługami i późniejszą możliwością wykupu auta.
Koszty w przypadku wynajmu długoterminowego
Wynajem długoterminowy jest przeznaczony zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy cenią sobie wygodę i przewidywalność. Decydując się na tę formę finansowania, opłacają comiesięcznie stałą kwotę czynszu, która obejmuje liczne usługi dodatkowe. Najczęściej zaliczają się do nich ubezpieczenie, okresowe przeglądy, naprawy, a także sezonowa wymiana ogumienia czy innych części, które z czasem naturalnie się zużywają.
Najemca nie musi się zatem przejmować takimi obowiązkami i nie jest narażony na dodatkowe koszty. Może również otrzymać wsparcie administracyjne, np. związane z rejestracją pojazdu. Wysokość czynszu jest stała – ustala się ją przed podpisaniem umowy, biorąc pod uwagę przewidywaną utratę wartości środka trwałego oraz marżę finansującego.
Koszty w przypadku leasingu
W przypadku leasingu operacyjnego zazwyczaj to leasingobiorca na własną rękę pokrywa wszelkie koszty bieżącej eksploatacji, napraw, przeglądów czy ubezpieczeń. Każdego miesiąca reguluje raty leasingowe, spłacając w ten sposób wartość leasingowanego przedmiotu, powiększoną o marżę finansującego. Może być również zobowiązany do wniesienia opłaty wstępnej. Comiesięczna rata leasingu operacyjnego jest wyższa w porównaniu do czynszu najmu.
Osoba, która wzięła leasing samochodu osobowego, może jednak po zakończeniu umowy wykupić pojazd w atrakcyjnej cenie, znacznie niższej w porównaniu do wartości rynkowej. Zwykle ma również wpływ na wybór firmy ubezpieczeniowej czy serwisu, a czasami może również poddać przedmiot umowy modernizacji. Zamiar przeprowadzenia tego typu czynności należy jednak obowiązkowo zgłosić finansującemu i uzyskać jego zgodę.
Okres finansowania – na jaki czas zawierana jest umowa?
Umowa leasingu operacyjnego powinna być podpisana na co najmniej 40% okresu amortyzacji. Jest to zazwyczaj 5 lat, lecz niektóre firmy leasingowe wydłużają ten okres o dodatkowe 1-2 lata.
Umowa wynajmu może natomiast zostać zawarta na krótszy czas – np. 2 lub 3 lata. Przedsiębiorca po jej zakończeniu zwykle zwraca środek trwały finansującemu, po czym może podpisać kolejną umowę na długoterminowy najem. To oznacza, że może wymieniać samochód na nowy i nie musi przejmować się poszukiwaniem nabywcy dotychczas używanego pojazdu.
Leasing czy wynajem – od czego uzależnić ostateczną decyzję?
Każda z opisywanych form finansowania sprawdzi się w przypadku innych grup przedsiębiorców. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto odpowiedzieć sobie na 7 następujących pytań:
- Czy zależy Ci na częstej zmianie środków trwałych na nowe – np. ze względu na potrzebę budowania prestiżowego wizerunku firmy?
- Jak dużym kapitałem dysponuje Twoja firma i czy jest w stanie pokryć koszty niespodziewanych awarii bez narażania się na obniżenie płynności finansowej?
- Jak często Twoja firma korzysta z floty samochodowej? W przypadku wynajmu długoterminowego przekroczenie zapisanego w umowie limitu kilometrów naraża na dodatkowe opłaty.
- Czy po zakończeniu umowy zamierzasz wykupić udostępniany przez finansującego środek trwały?
- Czy Twojej firmie zależy na elastyczności w zakresie eksploatacji środka trwałego, wyboru ubezpieczyciela, firmy serwisowej itp.?
- Jak wysoką ratę jesteś w stanie opłacać co miesiąc?
- Na jak długi okres zamierzasz zawrzeć umowę z finansującym?
Najem długoterminowy a leasing auta – różnice
W poniższej tabeli przedstawiamy zestawienie najważniejszych różnic pomiędzy wynajmem długoterminowym a leasingiem.
Leasing operacyjny | Wynajem długoterminowy |
Dla firm planujących kupić leasingowany przedmiot po zakończeniu umowy – leasingobiorca może stać się jego właścicielem po zapłaceniu ostatniej raty. | Dla firm, które nie zamierzają wykupić przedmiotu umowy – mogą wtedy podpisać umowę na kolejny wynajem nowego środka trwałego. |
Wysoka elastyczność – leasingobiorca zwykle ma wpływ na wybór stacji serwisowej czy firmy ubezpieczeniowej, a czasami może również modernizować przedmiot leasingu. | Przewidywalne koszty – firma finansująca pokrywa koszty serwisowania, przeglądów, wymiany opon, ubezpieczeń, opłaty administracyjne, rejestracyjne itp.. |
Wymagana nieduża opłata wstępna. | Brak opłaty wstępnej. |
Umowa zawierana zwykle na dłuższy termin (minimum 40% okresu amortyzacji) – najczęściej 5 lat, lecz termin ten może zostać wydłużony. | Umowa może być zawarta na krótszy termin – pozwala to wielokrotnie wymieniać samochód na nowy (np. po 2 latach). |
Najczęściej brak maksymalnego rocznego przebiegu leasingowanego samochodu. | Konieczność przestrzegania limitu rocznego przebiegu – zwykle od 10 do 40 tys. km. |
Wyższa rata – rekompensuje ją możliwość wykupu leasingowanego przedmiotu w atrakcyjnej cenie. | Niższa rata. |
Chcesz skorzystać z leasingu?
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.