Innowacje w rolnictwie – poznaj technologie przyszłości
Nowe technologie mają coraz większe znaczenie dla agrobiznesu. Ułatwiają współpracę pomiędzy producentami rolnymi, dystrybutorami i dostawcami. Niekonwencjonalne rozwiązania pomagają również w bardziej efektywnym zarządzaniu uprawami i hodowlami, a także niwelują negatywne oddziaływanie biznesu na środowisko.
Nowoczesne rolnictwo to większa produktywność
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce mamy około 1,4 miliona gospodarstw rolnych. Dominują przede wszystkim gospodarstwa małe i średnie. By mogły one utrzymać swoją konkurencyjność, niezbędne jest zwiększanie wydajności produkcji przy jednoczesnej optymalizacji kosztów oraz trosce o środowisko naturalne i różnorodność biologiczną.
Innowacyjne technologie mogą przełożyć się na zwiększenie produktywności roślin, poprawę dobrostanu zwierząt i zarządzanie ryzykiem, a w efekcie – zwiększenie rentowności rolnictwa dzięki zwiększonemu popytowi na produkty wysokiej jakości.
Nowe technologie w rolnictwie? Czas na Internet Rzeczy (IoT)
Jak możemy przeczytać chociażby w raporcie grupy roboczej do spraw Internetu Rzeczy przy Ministerstwie Cyfryzacji – „IOT w polskiej gospodarce”, możliwości wykorzystania Internetu Rzeczy w nowoczesnym rolnictwie są ogromne. Zaliczają się do nich między innymi:
- zastosowanie sensorów w uprawie i hodowli i ochronie roślin, hodowli zwierząt, nadzór nad fazami wzrostu,
- śledzenie stanów magazynowych,
- gospodarka odpadami i recykling w produkcji rolnej,
- zarządzanie używaniem nawozów i środków ochrony roślin,
- zarządzanie zużyciem wody w produkcji rolnej,
- optymalizacja nawożenia,
- sterowanie parametrami technologicznymi w chłodniach, przechowalniach i suszarniach,
- zarządzanie i monitoring gospodarki pasiecznej,
- precyzyjne karmienie.
W tej chwili w Polsce nie funkcjonuje zbyt wiele farm demonstracyjnych, które pozwoliłyby na zaprezentowanie możliwości Internetu Rzeczy. Przekłada się to na niską świadomość branży w zakresie jego możliwości i zastosowania w rolnictwie.
Innowacje w rolnictwie – przykłady
W kwestii sprzedaży robotów polski rynek wyraźnie przyspiesza, jednak częstsza instalacja dotyczy przede wszystkim fabryk motoryzacyjnych oraz branży chemicznej i metalowej. W naszym kraju średnio na 10 tysięcy pracowników przypada 36 robotów. Dla porównania, w Korei Południowej, czyli jednej z najszybciej rosnących gospodarek świata, na 10 tysięcy pracowników przypada około 530 robotów. Prawdziwy boom jest więc jeszcze przed nami.
Spójrzmy więc na przykłady z innych krajów. Spot, tak zwany robopies, który został wyprodukowany przez Boston Dynamic i był rozwijany od 2015 roku, jeszcze do niedawna przeznaczony był do zadań, które miał wykonywać wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach, a przede wszystkim w całkowicie kontrolowanych warunkach. Funkcja opracowana wspólnie z nowozelandzką firmą Rocos, specjalizującą się w zastosowaniu sztucznej inteligencji i rozwiązań z dziedziny robotyki w rolnictwie, umożliwia robotowi sprawdzenie się w roli pasterza.
Co więcej, Spot może także działać w trybie zautomatyzowanej floty, dzięki czemu z pełną skutecznością może zastępować psy pasterskie. Opcja rozbudowy systemu i wyposażenia go w dodatkowe akcesoria sprawia, że potrafi również monitorować uprawy w czasie rzeczywistym, a nawet zbierać plony.
Z kolei na targach Fruit Logistica 2020 w Berlinie swoją premierę miał agrobot do zbioru truskawek. Wyposażony we wbudowany system do monitorowania jakości, zrywa owoce dokładnie jak człowiek, precyzyjnie i bez uszkodzeń. Potrafi też dokonać prognozy zbiorów na kolejny tydzień, a dzięki niemu właściciele upraw nie muszą martwić się o ręce chętne do pracy. To istotne, bowiem w ostatnich latach w wielu europejskich krajach przy zbiorach warzyw i owoców brakowało pracowników sezonowych.
Nowoczesne technologie w rolnictwie sposobem na jego zrównoważony rozwój
Inteligentne urządzenia, takie jak sensory i kamery, przetwarzają informacje i monitorują w czasie rzeczywistym liczne parametry, między innymi: nawodnienie, odżywienie roślin czy prawdopodobieństwo ewentualnego wystąpienia szkodników i chorób. Przykład ich zastosowania w nowoczesnym rolnictwie może stanowić chociażby obniżenie ilości stosowanych pestycydów czy możliwość selektywnego rozpylenia środków chwastobójczych bezpośrednio na szkodniki, nie skażając przy tym całej powierzchni upraw.
Zastosowanie innowacji w rolnictwie umożliwia więc maksymalizację produkcji upraw przy jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne. To niezwykle ważne, ponieważ ochrona środowiska staje się priorytetem dla większości krajów Unii Europejskiej.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.