Polska w światowej czołówce eksporterów mebli
Analiza rynku meblarskiego wykazuje, że branża ta odpowiada za 2,3 procent polskiego PKB, tym samym osiąga największy udział w PKB na tle innych państw produkujących meble w Unii Europejskiej. Polska jest również liderem w Europie pod względem liczby producentów i pracowników w tej branży.
Kluczowym odbiorcą polskich mebli są Niemcy
W ubiegłym roku meble pochodzące z Polski trafiły na rynki 170 krajów świata. Najważniejszym odbiorcą pozostają Niemcy (34,3 procent całego eksportu). Wartość eksportowanego towaru do tego kraju wyniosła aż 4,4 miliarda euro. Polska już w 1993 roku stała się drugim, zaraz po Włoszech, dostawcą mebli do Niemiec.
Kolejne kierunki to Czechy (7,3 procent) i Wielka Brytania (7 procent) – wynika z raportu „Polskie meble Outlook 2022”, opracowanego przez B+R Studio na zlecenie Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Polscy producenci coraz lepiej radzą sobie również na rynku północnoamerykańskim. Na przestrzeni kilku ostatnich lat Polska pozostawała 6. lub 7. dostawcą mebli oraz komponentów do Kanady.
Warto również podkreślić znaczenie uczestnictwa polskich fabryk w międzynarodowych łańcuchach wartości. Przykład może stanowić chociażby integracja polskich fabryk w ramach międzynarodowego koncernu szwedzkiego giganta. Należy do niego aż 8 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w naszym kraju, a kolejne 90 fabryk mebli oraz komponentów znajduje się na liście stałych dostawców zewnętrznych.
Wysoka jakość i konkurencyjność polskich mebli
Produkty przekonują do siebie przede wszystkim korzystnym stosunkiem jakości do ceny – czego nie można często powiedzieć o towarach sprowadzanych z rynku chińskiego – ale też funkcjonalnością i nowoczesnością połączoną z umiejętnym czerpaniem z tradycji. Duże znaczenie ma również dobra lokalizacja – geograficzna bliskość Polski względem głównych rynków zbytu. Atutem jest także bardzo dobrze rozwinięta branża logistyczna, związane z nią niskie koszty magazynowania i konkurencyjne ceny transportu, które w tej branży są zazwyczaj dosyć wysokie.
Największym zainteresowaniem cieszą się tapicerowane meble do siedzenia z drewnianą ramą, meble drewniane oraz wykonane z materiałów drewnopodobnych, a także systemy i meble biurowe. Doceniane są systemy mebli hotelowych oraz restauracyjnych, a także innowacje, takie jak meble ułatwiające przystosowanie otoczenia do potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.