5 trendów, które mogą odmienić oblicze przemysłu w 2019 roku
W jaki sposób będzie rozwijał się przemysł w 2019 roku? W jakim stopniu wpłynie na niego transformacja cyfrowa? Sprawdźmy, jakie trendy przewidują eksperci.
Robotyzacja
Zgodnie z danymi Międzynarodowej Federacji Robotyki, do 2020 roku liczba robotów wzrośnie o 15%. Oznacza to, że na całym świecie w fabrykach zostaną zainstalowane prawie 2 miliony nowych robotów przemysłowych. Dzięki rozwojowi technologii będą jeszcze lepiej zintegrowane z pracą człowieka, będą zajmowały mniej miejsca, a przede wszystkim – za sprawą wykorzystania sztucznej inteligencji –będą jeszcze bardziej intuicyjne.
Dedykowane rozwiązania
Coraz mniej firm decyduje się na zakup gotowych rozwiązań, systemów i produktów. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że to, co zostanie przygotowane na zamówienie i spersonalizowane, przeniesie się na lepszą funkcjonalność i efektywność. Dedykowane rozwiązania również skracają czas i zmniejszają koszty, z którymi związane było między innymi dostosowanie warunków produkcyjnych.
Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT)
Do 2020 roku, zgodnie z prognozami Instytutu Garniera, ponad 40% zadań związanych z analityką danych ma zostać zautomatyzowanych. Uważa się, że nawet 90% danych nie jest obecnie wykorzystywane w odpowiedni sposób, ponieważ przedsiębiorstwa nie wiedzą, jak je prawidłowo odczytywać. Często ten proces jest też zbyt czasochłonny lub wręcz niemożliwy. Rozwiązanie problemu może stanowić wykorzystanie platform IIoT (Industrial Internet of Things), które bazują na uczeniu maszynowym.
Predykcyjne zastosowanie danych
Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na monitorowanie prac maszyn w czasie rzeczywistym, przez całą dobę. Pozwala to na wykrywanie nieprawidłowości, a także optymalne planowanie całego procesu i zmniejszenie kosztów bezpośrednich. Dzięki rozwiązaniom oferowanym przez Przemysł 4.0 oraz rozpowszechnieniu podejścia predictive maintenance (zamiast dotychczasowej prewencji), możliwa jest nieustanna analiza dużych zbiorów danych w oparciu o automatycznie wyuczony profil pracy.
Integracja systemów i szybki dostęp do danych
Zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach, wykorzystywanych jest przynajmniej kilka systemów oraz urządzeń. Ich integracja pozwala na ułatwienie wielu procesów – komunikacji i współpracy, udostępniania zasobów, szybszego dostosowywania nowych sprzętów i rozbudowywania sieci. Przedsiębiorcy i pracownicy oczekują również, by dostęp do raportów i danych był jak najbardziej uproszczony, a najlepiej możliwy z poziomu telefonu lub prywatnego komputera.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.