Inteligentne rolnictwo i telemedycyna sektorami o największym potencjale gospodarczym
Inteligentne rolnictwo i telemedycyna to sektory o największym potencjale dla rozwoju polskiej gospodarki w najbliższych dekadach – wskazano w najnowszym opracowaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Potencjał gospodarczy inteligentnego rolnictwa szacuje się na 3,62, a telemedycyny na 3,6 – w skali od 1 do 5. Na kolejnych miejscach rankingu uplasowały się: inteligentne sieci energetyczne, połączenie przemysłu rolno-spożywczego z technologią (Food Tech), nanomateriały i nanotechnologie, technologie dronowe, zastosowania wodoru w produkcji stali.
Znaczenie inteligentnego rolnictwa
Rozwój inteligentnego rolnictwa postrzegany jest chociażby jako szansa na pogodzenie często sprzecznych celów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. Sektor ten ma ogromne znaczenie w obliczu wyzwań cywilizacyjnych, związanych z globalnym ociepleniem oraz potencjalnym kryzysem żywnościowym.
Cyfrowe rolnictwo to chociażby wykorzystanie robotów, sensorów, dronów, danych GPS – czyli rozwiązań, które ułatwiają monitorowanie, diagnozowanie, dobór odpowiednich rozwiązań oraz efektywne zarządzanie hodowlami bądź uprawami. Warunkiem rozwoju inteligentnego rolnictwa, czyli Smart Farming, jest rozbudowa infrastruktury technologii mobilnej piątej generacji (5G) oraz edukacja w zakresie Internetu Rzeczy (IoT) i potencjału jego wykorzystania w tym sektorze.
Rozwój nowoczesnej medycyny
Sektor wirtualnej diagnostyki medycznej został wysoko oceniony zarówno pod względem aktualnego stanu technologii i możliwości jej rozwoju w Polsce, jak i potencjalnych korzyści. Eksperci szacują, że sektor ten będzie rozwijał się wyjątkowo dynamicznie, bo aż o 15 procent rocznie w kolejnej dekadzie.
Dzięki wykorzystaniu narzędzi telemedycznych będzie można rozwiązać problem niedoboru personelu medycznego, zminimalizować koszty hospitalizacji oraz przyspieszyć cały proces diagnostyczny. Rozwiązania z zakresu nowoczesnej medycyny nie mają zastąpić personelu, a jedynie wspomagać jego pracę oraz działać na korzyść pacjenta.
W ostatnich latach pandemia COVID-19 znacznie wpłynęła na przyspieszenie informatyzacji w tym sektorze. Kolejnym krokiem powinien być rozwój rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji oraz wyrównanie poziomu edukacji technologicznej.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.