Wzrasta popyt na powierzchnie logistyczne
Strach związany z pandemią koronawirusa i wprowadzane przez rząd obostrzenia wpłynęły w ostatnich miesiącach na konsumentów i ich nawyki zakupowe. Z danych zgromadzonych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że udział sprzedaży internetowej w sprzedaży detalicznej w kwietniu kształtował się na rekordowym poziomie i wynosił 11,9 procent, podczas gdy na początku tego roku jedynie 5,6 procent.
Szacuje się, że na polskim rynku zarejestrowanych jest obecnie około 40 tysięcy sklepów internetowych, a w ostatnich miesiącach ponad połowa Polaków zrobiła choć raz zakupy online. Dynamiczny rozwój rynku e-commerce przekłada się bezpośrednio na zwiększony popyt na powierzchnie magazynowe i logistyczne.
Powierzchnie logistyczne w liczbach
Pod koniec pierwszego półrocza podaż powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła 20,3 milionów metrów kwadratowych. W naszym kraju wyróżnić możemy 11 głównych rynków magazynowych. Największym z nich pozostaje Warszawa. W stolicy w ramach trzech stref zlokalizowanych jest aż 4,73 milionów metrów kwadratowych powierzchni magazynowej.
Pewne jest jedno – w najbliższych miesiącach zapotrzebowanie będzie rosło. W budowie są kolejne centra magazynowe i logistyczne. W tej chwili to Górny Śląsk i Warszawa są liderami pod względem liczby rozpoczętych inwestycji. Po ich ukończeniu nowe przestrzenie zapewnią ponad 670 tysięcy metrów kwadratowych do wykorzystania.
Największą umową podpisaną w całym roku pozostaje Panattoni BTS Świebodzin. Umowa gwarantuje 200,4 tysięcy metrów kwadratowych pewnej firmie z obszaru e-commerce.
Nie tylko Polacy inwestują w powierzchnie magazynowe
Polska przyciąga również zagranicznych przedsiębiorców. Atrakcyjność inwestycyjna wynika przede wszystkim z dobrego położenia geograficznego kraju, niskiego kosztu zatrudnienia i elastycznego prawa pracy. Przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają infrastrukturę drogową oraz dostrzegają wzrost lojalnej konsumpcji i szybki rozwój e-commerce w Polsce.
Silny popyt ze strony najemców i inwestorów widoczny jest praktycznie na całym świecie. Ciekawą grupę najemców stanowią również firmy z branży IT i nowych technologii, które poszukują nowoczesnych powierzchni magazynowych – ekologicznych i pełnych innowacyjnych rozwiązań – z przeznaczeniem na centra przetwarzania danych.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.