Wsparcie dla firm w kłopotach – nowe przepisy
120 mln zł z budżetu rocznie przez 10 lat dla przedsiębiorców w kłopotach – to efekt ustawy dotyczącej Polityki Nowej Szansy. Sprawdź, kto może skorzystać z programu pomocowego dla firm oraz na jakich warunkach.
Polityka Nowej Szansy – kto może skorzystać z pomocy?
Ze wsparcia mogą skorzystać zarówno mali i średni przedsiębiorcy (MŚP), jak i duże firmy, które znajdują w trakcie postępowania upadłościowego lub stoją przed groźbą likwidacji.
Na co można wykorzystać wsparcie dla firm w kłopotach?
Otrzymaną pomoc przedsiębiorstwa mogą przeznaczyć na działania restrukturyzacyjne lub wsparcie płynności finansowej w związku z realizowaną restrukturyzacją. W jakiej formie będzie udzielana? Wyróżnić można trzy sposoby.
1. Pomoc na ratowanie
To 6-miesięczna pożyczka, której celem jest zapewnienie firmie płynności na czas opracowania planu restrukturyzacji. Jej wysokość jest za każdym razem uzależniona od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy.
Jeżeli okres lub wysokość pomocy okażą się niewystarczające, MŚP będzie mogło wystąpić o pulę pochodzącą z tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć okres spłaty do 18 miesięcy.
Natomiast duży przedsiębiorca również może ubiegać się o dodatkowe wsparcie lub wydłużenie terminu spłaty pożyczki. W tym przypadku zostanie mu udzielona pożyczka w ramach pomocy na restrukturyzację.
2. Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne
Taka pomoc obejmie przedsiębiorców, którzy chcą samodzielnie przeprowadzić restrukturyzację, ale potrzebują wsparcia płynności finansowej, aby cały proces przebiegł skutecznie.
Wsparcie przyznawane jest na okres do 18 miesięcy. Jego wysokość każdorazowo będzie uzależniona od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy.
Z tej formy wsparcia dla firm mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa tylko w ramach zatwierdzonego przez Komisję Europejską programu pomocowego.
3. Pomoc na restrukturyzację
Jej adresatem są przedsiębiorcy, którzy samodzielnie nie poradziliby sobie z restrukturyzacją – opracowali za to jej plan, którego koszty mogą być finansowane jako element pomocy na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne. Jak to działa krok po kroku?
Przedsiębiorca mający problem z płynnością finansową będzie mógł ubiegać się o krótkoterminową pożyczkę. Jeżeli jego sytuacja okaże się poważniejsza, a udzielona pożyczka niewystarczająca – będzie mógł wystąpić o dodatkową pożyczkę.
Przedsiębiorca z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w pierwszej kolejności otrzyma tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne, a dopiero następnie – jeśli to było niewystarczające – pomoc na restrukturyzację.
Duży przedsiębiorca również będzie mógł otrzymać dodatkowe wsparcie lub wydłużyć termin spłaty, ale w ramach pomocy na restrukturyzację (ta udzielana w ramach tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego jest w tym przypadku niedostępna).
Ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców została podpisana przez prezydenta, a jej przepisy weszły już w życie.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.