Wcześniejsza spłata leasingu, czyli jak zakończyć umowę przed czasem?
Istnieją sytuacje, w których leasingobiorcę interesuje wcześniejsza spłata leasingu. Może rozważać taką opcję, gdy użytkowany dotąd przedmiot należący do firmy leasingowej przestał mu być potrzebny, np. z uwagi na zamknięcie firmy czy zmianę charakteru prowadzonej działalności. Wcześniejsze zakończenie leasingu jest także brane pod uwagę, kiedy przedsiębiorca nie jest w stanie na bieżąco regulować comiesięcznych rat.
Z artykułu dowiesz się, jak wygląda wcześniejsza spłata leasingu samochodu lub innego określonego w umowie przedmiotu. Opisujemy możliwości oraz konsekwencje spłaty leasingu przed czasem, a także wskazujemy alternatywne sposoby przedterminowego zakończenia umowy. W tekście uwzględniamy zarówno leasing finansowy, jak i leasing operacyjny.
Czy leasing można spłacić wcześniej?
Każda umowa leasingowa może zostać zakończona przed terminem, na jaki została zawarta. Jeżeli przedsiębiorca chce zdecydować się na wcześniejszą spłatę leasingu, powinien zwrócić się do finansującego z prośbą o wydanie zgody, składając w tym celu odpowiedni wniosek. Procedura taka będzie przebiegać zgodnie z warunkami zapisanymi w umowie. Leasingobiorca zostanie zobowiązany do uregulowania wszystkich pozostałych do końca umowy rat, a także ewentualnych zaległości wobec leasingodawcy.
Spłata leasingu przed terminem pozwala korzystającemu wykupić przedmiot umowy, aby stać się jego właścicielem i wpisać do rejestru środków trwałych. Kwota wykupu będzie zależeć od tego, czy została zawarta umowa leasingu operacyjnego, czy finansowego (kapitałowego). Leasingobiorca będzie również musiał pokryć ewentualną opłatę manipulacyjną za wcześniejsze wypowiedzenie umowy leasingu.
Wcześniejsza spłata leasingu finansowego
Przedterminowa spłata leasingu finansowego zwykle nie jest kłopotliwa i można jej dokonać – za zgodą leasingodawcy – w dowolnym momencie trwania umowy. Leasingobiorca w celu wykupu musi wpłacić na rzecz finansującego kwotę pozostałego do spłaty zobowiązania. Niespłacone przyszłe raty zostaną pomniejszone o dyskonto. Firma leasingowa może dodatkowo naliczyć opłatę za wcześniejszy wykup leasingu.
Wcześniejsza spłata leasingu operacyjnego
Nieco bardziej skomplikowane jest wcześniejsze rozwiązanie umowy z wykupem w przypadku leasingu operacyjnego. Kwota pozwalająca na przeniesienie prawa własności przedmiotu będzie uzależniona od tego, ile czasu już minęło od dnia zawarcia umowy.
Korzystniejszą opcją jest zakończenie umowy po upłynięciu 40% normatywnego okresu amortyzacji danej rzeczy – w przypadku samochodów osobowych wynosi on 2 lata. Ustawa podatkowa wskazuje, że tylko umowy spełniające ten warunek mogą zostać uznane za leasing operacyjny. Wówczas przedmiot można nabyć po kwocie odpowiadającej wartości zdyskontowanych przyszłych rat, powiększonej o ustaloną w umowie cenę wykupu. Ponadto naliczona może zostać opłata manipulacyjna za przedterminowe zakończenie leasingu.
Jeżeli finansujący zgodzi się na wcześniejszą spłatę leasingu operacyjnego przed upłynięciem 40% normatywnego okresu amortyzacji, wtedy kwota wykupu zostanie określona na podstawie wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę. Koszty wykonania takiej usługi pokrywa w całości leasingobiorca. Cena wykupu będzie odpowiadać ustalonej wartości rynkowej, jeżeli okaże się ona wyższa niż kwota pozostałych do końca umowy rat. Nie jest wtedy brana pod uwagę dotychczas spłacona przez leasingodawcę wartość przedmiotu leasingu.
Zakończenie leasingu przed czasem w wyniku rozwiązania umowy
Niektóre firmy leasingowe dopuszczają również możliwość wypowiedzenia umowy przez korzystającego. Rozwiązanie to nie jest jednak korzystne. Leasingobiorca stoi przed koniecznością niezwłocznego uregulowania niespłaconych rat wraz z odsetkami, a także wpłacenia opłaty manipulacyjnej za wcześniejsze zerwanie umowy. Musi także zwrócić finansującemu przedmiot leasingu. Traci więc możliwość jego dalszego wykorzystywania w firmie, sprzedaży czy dzierżawy.
Kwota niespłaconych rat zostanie zdyskontowana – zobowiązanie może więc być zmniejszone m.in. o wartość zwróconej firmie leasingowej rzeczy. Wypowiadający umowę jest zobowiązany do pokrycia ponoszonych przez finansującego kosztów obsługi sprzedaży, wyceny itp. Jeżeli umowa dotyczy leasingu operacyjnego, wtedy leasingobiorca musi się również liczyć z negatywnymi konsekwencjami niespełniania wymogu 40% okresu normatywnego amortyzacji.
Cesja leasingu
Jeśli leasingobiorca nie może pozwolić sobie na wcześniejszą spłatę leasingu, a chce zakończyć umowę przed minimalnym okresem normatywnym amortyzacji, może wtedy rozważyć możliwość dokonania cesji leasingu. Jest to rozwiązanie pozwalające przenieść umowę na inną firmę, która opłaca pozostałe raty leasingowe. Korzysta z leasingowanego przedmiotu na tych samych warunkach, co poprzedni użytkownik. Zyskuje również prawo do wykupu leasingowanej rzeczy.
Dotychczasowy korzystający unika natomiast negatywnych konsekwencji, z którymi wiąże się przedwczesne rozwiązanie umowy. Wymagane jest uzyskanie zgody na cesję od leasingodawcy – może odmówić, jeżeli wiarygodność trzeciej strony będzie budziła jego wątpliwości.
Podnajem przedmiotu leasingu
Jeszcze innym sposobem na wcześniejszą spłatę leasingu jest wypożyczenie przedmiotu innej firmie. W zamian za możliwość korzystania z niego będzie opłacać czynsz na rzecz leasingobiorcy, który otrzymane pieniądze może przeznaczać na spłatę pozostałych rat leasingowych. Rozwiązanie to pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji zerwania umowy przed upływem 40% normatywnego okresu amortyzacji. W przeciwieństwie do cesji leasingu leasingobiorca nie traci prawa do wykupu. Ponosi jednak ryzyko braku terminowych płatności za korzystanie z przedmiotu przez dzierżawcę. Wymagane jest również wyrażenie zgody na taką możliwość przez firmę leasingową.
Kiedy zakończenie umowy przed czasem może być korzystne?
Wcześniejsze zakończenie umowy leasingu jest zatem możliwe, a w niektórych przypadkach może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla leasingobiorcy. Może on wcześniej wpisać przedmiot do rejestru środków trwałych czy po przedterminowym spłaceniu wszystkich rat podpisać umowę leasingu nowego przedmiotu.
Przed złożeniem wniosku o wcześniejszą spłatę czy wypowiedzenie umowy, warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy leasingowej, zwłaszcza pod kątem opłat i prowizji. Firmy korzystające z leasingu operacyjnego powinny się również upewnić, czy upłynęło już 40% normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego. Jeżeli wcześniejsza spłata leasingu byłaby niekorzystna, wtedy warto rozważyć możliwość cesji lub podnajmu przedmiotu.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.