Ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw
2020 rok wiąże się z wieloma zmianami dla przedsiębiorców. Również od 1 stycznia zaczęła obowiązywać większość przepisów tak zwanego Pakietu Przyjazne Prawo autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, regulujących między innymi zasady sukcesji w firmie. Z nowych przepisów skorzystają również przedstawiciele jednoosobowych działalności gospodarczych.
Więcej praw dla małżonka
Wprowadzona nowelizacja umożliwia ustanowienie instytucji tymczasowego przedstawiciela, który może zostać powołany do zarządzania udziałem zmarłego małżonka-przedsiębiorcy aż do czasu wyjaśnienia kwestii spadkowych w zakresie udziału w firmie. Osoba powołana na tymczasowego przedstawiciela musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, a już samo jej powołanie wymaga wyrażenia zgody przez osoby, którym przysługuje określony udział w przedsiębiorstwie.
Tymczasowy przedstawiciel będzie mógł zadbać o majątek firmy, ale także będzie wspierał realizację bieżących planów i celów przedsiębiorstwa, umożliwiając dalsze istnienie firmy w niezakłóconej formie do czasu uporządkowania kwestii sukcesji. Tymczasowy przedstawiciel może również reprezentować spadkobierców przy podpisaniu umów sprzedaży w ramach działalności przedsiębiorstwa.
Sukcesja firmy za życia właściciela
Ułatwione zostało również przeprowadzenie sukcesji działalności gospodarczej jeszcze za życia jej pierwotnego właściciela. Nabywca może zwrócić się do organów administracyjnych w terminie 3 miesięcy od momentu nabycia przedsiębiorstwa z wnioskiem o przeniesienie na niego decyzji administracyjnych wydanych na rzecz pierwotnego właściciela.
Konieczne będzie jednak dopilnowanie kilku formalności: przedstawienie dowodów potwierdzających spełnianie przez niego wymagań do wydania decyzji, złożenie oświadczenia o zaakceptowaniu obowiązków wynikających z decyzji oraz uzyskanie zgody pozostałych właścicieli na przejęcie decyzji przez nabywcę (w przypadku gdy przedsiębiorstwo jest własnością kilku osób).
Prawa dla wspólników
Nowelizacja pozwala na korzystanie z zapisu na udział w spółce osobowej przy przenoszeniu udziału spółkowego wspólnika spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej. Zgodnie z nowymi regulacjami, ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przedmiotem zapisu windykacyjnego.
Rozszerzenie katalogu przedmiotu zapisu windykacyjnego dla osoby planującej sukcesję w spółce może przyczynić się do przyśpieszenia zakończenia procesu zmiany wspólnika oraz podjęcia przez niego aktywnej działalności.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.