Sposoby na optymalizację kosztów w logistyce
Odpowiednie gospodarowanie zapasami produktów połączone z efektywną organizacją transportu i dystrybucji może zdziałać cuda. Sprawdź, o których zasadach warto pamiętać, aby obniżyć koszty związane z logistyką.
Standaryzacja
W logistyce tego typu optymalizacja powinna odnosić się do przygotowania schematu realizacji zleceń, wprowadzenia procesów i podziałów na odpowiednie usługi. Standaryzacja ułatwia przede wszystkim realizację zakupów i dostaw, wpływając jednocześnie na obniżenie kosztów.
Warto pamiętać o niej na każdym etapie, nawet planując pakowanie paczek. Opakowania powinny być jak najmniejsze, tak aby produkty zajmowały jak najmniej powierzchni transportowej i magazynowej. Zastanów się również, czy wykorzystujesz gotowe wypełniacze paczek, a może masz pomysł na ekologiczne wykorzystanie starych lub zniszczonych opakowań?
Zarządzanie flotą pojazdów
Pamiętaj o grupowaniu zamówień i optymalizowaniu tras. Wykorzystuj do tego zautomatyzowane systemy administracyjne. Nowoczesne technologie ułatwiają komunikację z pracownikami, zwłaszcza: wysyłanie do nich zleceń i planowanie tras, fakturowanie i zarządzanie wydatkami, przypominanie o konserwacji i kontrolach pojazdów.
Dużą rolę w optymalizacji kosztów logistycznych odgrywa również oszczędzanie na kosztach paliwa. Oferowane przez stacje karty paliwowe umożliwią śledzenie wydatków. Co więcej, zgodnie z wynikami wielu testów, ekonomiczny styl jazdy może zredukować zużycie paliwa nawet o 15-20 procent, dlatego edukuj i trenuj swoich kierowców.
Oświetlenie LED
Dużą część kosztów w firmach logistycznych pochłaniają wydatki na energię elektryczną, a zwłaszcza oświetlenie magazynów i biur. Oszczędności może przynieść wymiana tradycyjnych źródeł sztucznego światła na żarówki LED, które nie tylko zmniejszają poziom zużycia energii, lecz także zapewniają mocne i przyjemne dla pracowników światło.
Wprowadzenie inteligentnych rozwiązań
Coraz częściej mówi się o kolejnych firmach, które podjęły decyzję o wprowadzeniu operacji logistycznych bazujących na komunikacji machine-to-machine, czyli wymianie informacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Co ważne, tego typu przedsiębiorstwa jednocześnie inwestują w rozwój osobisty pracowników i ich edukację w temacie nowych technologii.
Przykładem inteligentnego rozwiązania jest również system Pick-by-Voice, który służy do głosowej kompletacji zamówień. Pozwala zminimalizować ryzyko pomyłek do zera, zwłaszcza w przypadku obsługi kilkunastu zamówień jednocześnie. Pracownik wyposażony w zestaw słuchawkowy z mikrofonem, na podstawie informacji o zamówieniu otrzymuje od systemu polecenia, głosowo potwierdzając wykonanie każdego z etapów.
Wykorzystanie systemów telematycznych
Telematyką nazywamy inteligentne technologie łączące najnowsze odkrycia z dziedziny informatyki, automatyki i telekomunikacji. W branży logistycznej zastosowanie znajdują systemy telematyczne, które są zbudowane z takich elementów, jak m.in. komputerowy sprzęt IT, urządzenia mobilne do komunikacji, nawigacja GPS, sieć internetowa, radiowa lub satelitarna oraz kamery uliczne czy czujniki pomiarowe.
Wykorzystanie telematyki pozwala znacząco zoptymalizować wydatki związane m.in. z zarządzaniem flotą czy magazynem, planowaniem tras, fakturowaniem czy księgowaniem. Takie systemy pozwalają też oszczędzać paliwo, np. poprzez unikanie zatorów drogowych i innych utrudnień na trasie, a także pustych przebiegów. Integrują różne procesy biznesowe, usprawniając gromadzenie, przetwarzanie, analizę i przekazywanie danych przez menedżera do poszczególnych pracowników.
Outsourcing
Zwłaszcza w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, dobrym rozwiązaniem może być sprawny outsourcing – zarówno w zakresie dystrybucji, magazynowania, jak i obsługi reklamacji oraz wystawiania faktur. Obsługa całego łańcucha dostawy przez jedną firmę jest gwarancją efektywnego przepływu informacji, co w rezultacie prowadzi do oszczędności.
Leasing pojazdów
Wartym uwagi sposobem na optymalizację kosztów w logistyce jest leasing samochodów ciężarowych i dostawczych. Leasing stanowi formę zewnętrznego finansowania, która zapewnia przedsiębiorcom wiele korzyści. Umowę można zawrzeć bez czasochłonnych formalności, co pozwala uzyskać zgodę na finansowanie nawet w dniu złożenia wniosku. Istnieje możliwość otrzymania pojazdu w leasingu z zerowym wkładem własnym.
Leasing operacyjny powinien trwać minimum 2 lata, a maksymalny okres jego obowiązywania wynosi 5 lat. Wydłużenie umowy pozwala obniżyć miesięczne zobowiązanie poprzez rozdzielenie płatności na wiele mniejszych rat. Po zakończeniu umowy samochód stanie się własnością przedsiębiorcy, jeżeli zdecyduje się on na wykup.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.