Raport EFL „Przyszłość paliw i paliwa przyszłości”
Emisja CO2 w unijnym sektorze transportu ma do 2050 r. zostać zredukowana aż o 90%. Zielona rewolucja w branży paliwowej wydaje się więc nieunikniona. Jakie alternatywy dla ropy naftowej mają szansę odnieść sukces w naszym kraju?
Konsumpcja paliw samochodowych w Polsce sięgnęła w 2019 r. poziomu 32,5 mln m3. Za większość, bo aż 60% tego wyniku odpowiadał olej napędowy. Tuż za nim uplasowały się benzyny silnikowe, z niespełna 19% udziału. Mówiąc o zazielenieniu transportu w naszym kraju kluczowe jest więc znalezienie ekologicznego zastępstwa dla baryłek ropy.
Co może stać się samochodowym paliwem przyszłości w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwaliśmy w najnowszym raporcie. Okazało się, że z aktualnie znanych źródeł energii, największą szansę na masowe wykorzystanie ma wodór, biodiesel oraz gaz ziemny – zarówno w formie CNG, jak i LNG. Upowszechnienie każdego z tych paliw alternatywnych wymaga stworzenia sprawnego systemu produkcji i dystrybucji. Kolosalne nakłady pieniężne wiążą się nie tylko z rozbudową infrastruktury, ale również modernizacją aktualnej floty. Po polskich drogach porusza się bowiem wiele aut, które nie spełniają podstawowych wymagań środowiskowych.
Cele Europejskiego Zielonego Ładu mogą pomóc zrealizować także przyjaźniejsze dla klimatu napędy. Póki co Polska jest jednym z czterech unijnych rynków z najmniejszym udziałem pojazdów elektrycznych. Ich potencjał stale jednak rośnie. Podczas gdy sprzedaż aut na baterie w naszym kraju w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 r. wzrosła o 78% w ujęciu rocznym, rejestracje samochodów z silnikami benzynowymi i Diesla zmalały o 29%.
Benzyna i olej napędowy prędzej czy później będą musiały ustąpić pierwszeństwa nisko- i zeroemisyjnym źródłom energii w motoryzacji – nie tylko ze względu na ochronę środowiska. Światowe zasoby ropy naftowej nie są bowiem nieskończone. O perspektywy na najbliższą przyszłość zapytaliśmy ekspertów z POPiHN, PSPA i PKN Orlen.
Jak wygląda aktualnie polski rynek paliw silnikowych? Jakie wyzwania techniczne, ekonomiczne, prawne i społeczne stoją przed tą branżą? Czym najpewniej będziemy wkrótce napędzać swoje samochody i dlaczego wodór nazywany jest paliwem przyszłości? Po odpowiedzi zapraszamy do pełnego raportu EFL.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.