22 maja 2018

Przedsiębiorcy stawiają na wynajem. Czy to się opłaca?

salon samochodowy2017 był rekordowy dla branży wynajmu długoterminowego (CFM), która zanotowała 13,1% wzrostu r/r. To najwyższy wynik w ostatnich 6 latach. Na pewno znacząco przyczyniła się do niego rosnąca popularność wynajmu długoterminowego w sektorze MŚP. Dzięki temu branża rozwijała się szybciej niż pozostałe formy finansowania samochodów firmowych. Już co piąty nowy samochód jest nabywany przez przedsiębiorców w formie wynajmu długoterminowego, co przekłada się na 22,8% więcej samochodów kupionych w salonach w stosunku do roku poprzedniego.

Ubiegły rok był bardzo udany dla polskiego rynku motoryzacyjnego. Sprzedaż nowych samochodów wzrosła o 17% i wyniosła aż 486 tysięcy – to najlepszy wynik od 1999 roku. Dobrą koniunkturę od lat nakręcają przede wszystkim firmy – blisko 70% nowych samochodów zostało kupionych przez przedsiębiorców. Co ciekawe aż ⅔ pojazdów zostało nabyte przez firmy leasingowe, Rent a Car i firmy oferujące wynajem długoterminowy.

W najbliższych latach ich wpływ na wzrost rynku CFM będzie jeszcze większy. Mali i średni przedsiębiorcy są coraz bardziej przekonani do pełnego outsourcingu aut służbowych, a więc wynajmu długoterminowego. Jak wynika z doświadczeń bardziej rozwiniętych rynków zachodnioeuropejskich, firmy zazwyczaj początkowo wybierają leasing w najprostszej jego formie, a więc klasyczny leasing finansowy. Dopiero w następnej kolejności sięgają po tzw. wynajem długoterminowy, a więc pełen outsourcing w zakresie nie tylko finansowania, ale i obsługi floty. Przewidujemy, że część przedsiębiorców korzystających obecnie w Polsce z klasycznego leasingu finansowego, w którymś momencie zamieni go na wynajem długoterminowy. Wówczas branża może otrzymać kolejny silny impuls rozwojowy.
– mówi Sławomir Wontrucki, Prezes Zarządu PZWLP

Źródło: PZWLP; IBRM Samar

Skontaktuj się z nami:
Zadzwoń
801 404 444

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Napisz

Masz pytania?

Otwórz chat

Szukasz konkretnego produktu

Zapytaj o ofertę
Znajdz oddział
Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
Przejdz do serwisu
Leasing dla Twojego biznesu
Dowiedz się więcej
To się uda!
X