22 maja 2018

Przedsiębiorcy stawiają na wynajem. Czy to się opłaca?

2017 był rekordowym rokiem dla branży wynajmu długoterminowego (CFM), która zanotowała 13,1% wzrostu r/r. To najwyższy wynik w ciągu ostatnich 6 lat. Na pewno znacząco przyczyniła się do niego rosnąca popularność wynajmu długoterminowego w sektorze MŚP. Dzięki temu branża rozwijała się szybciej niż pozostałe formy finansowania samochodów firmowych.

Już co piąty nowy samochód jest nabywany przez przedsiębiorców w formie wynajmu długoterminowego, co przekłada się na 22,8% więcej samochodów kupionych w salonach w stosunku do roku poprzedniego.

Ubiegły rok był bardzo udany dla polskiego rynku motoryzacyjnego. Sprzedaż nowych samochodów wzrosła o 17% i wyniosła aż 486 tysięcy – to najlepszy wynik od 1999 roku. Dobrą koniunkturę od lat nakręcają przede wszystkim firmy – blisko 70% nowych samochodów zostało kupionych przez przedsiębiorców. Co ciekawe, aż ⅔ pojazdów nabyły firmy leasingowe, Rent a Car i firmy oferujące wynajem długoterminowy.

W najbliższych latach ich wpływ na wzrost rynku Car Fleet Management będzie jeszcze większy. Mali i średni przedsiębiorcy są coraz bardziej przekonani do pełnego outsourcingu aut służbowych, a więc do wynajmu długoterminowego. Jak wynika z doświadczeń bardziej rozwiniętych rynków zachodnioeuropejskich, firmy zazwyczaj początkowo wybierają leasing w najprostszej jego formie, a więc klasyczny leasing finansowy. Dopiero w następnej kolejności sięgają po tzw. najem długoterminowy, a więc pełen outsourcing w zakresie nie tylko finansowania, ale i obsługi floty. Przewidujemy, że część przedsiębiorców korzystających obecnie w Polsce z klasycznego leasingu finansowego, w którymś momencie zamieni go na wynajem długoterminowy. Wówczas branża może otrzymać kolejny silny impuls rozwojowy – mówi Sławomir Wontrucki, Prezes Zarządu PZWLP.

Źródło: PZWLP; IBRM Samar

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

801 404 444 Koszt połączenia wg stawki operatora.

Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta