21 października 2019

Które zawody mogą zniknąć w najbliższej przyszłości?

Zgodnie z prognozami McKinsey Global Institute, już do 2025 roku co czwarte zajęcie na świecie zostanie całkowicie zautomatyzowane. Eksperci z Yale i Oxford University podają mniej optymistyczne dane. Ich zdaniem do 2136 roku we wszystkich zawodach ludzi zastąpią maszyny. Co tak naprawdę oznacza to dla nas?

Od lat obserwujemy silną automatyzację w obszarach: transportu, logistyki, finansów, call center i sprzedaży.  Zmiany dyktowane są nie tylko obniżeniem kosztów, ale również przyspieszeniem i usprawnieniem procesów, odsunięciem ludzi od czynności, które związane są z większym ryzykiem lub podczas których narażeni są na nieprzyjemne sytuacje, na przykład kontakt z pijanymi i agresywnymi klientami.

Już jakiś czas temu w restauracjach sieci McDonalds pojawiły się kioski, które umożliwiły samodzielne składanie zamówień. Ostatnio mogliśmy usłyszeć o asystencie głosowym McDrive. Sieć planuje wdrożenie nowego rozwiązania w restauracjach, które umożliwiają zamówienie jedzenia na wynos, bez wychodzenia z samochodu.

Nikogo nie zdziwiło również ogłoszenie o pracę, zamieszczone przez polski start-up Emplocity. Firma poszukiwała trenera bota – osobę, która zadba o to, by sztuczna inteligencja pracowała zgodnie z opracowanymi wcześniej wytycznymi.

Naukowcy z Oxfordu przewidują pełne zastąpienie ludzi przez sztuczną inteligencję na takich stanowiskach, jak: kierowca tira, pracownik centrum obsługi klienta, kasjer, telemarketer, ochroniarz, bibliotekarz, recepcjonista, kurier, pracownik sortowni.

Gdy nowoczesne rozwiązania pozwolą zautomatyzować pracę, ludzie będą mogli zająć się pracą nad dalszym usprawnianiem procesów, rozwojem kompetencji miękkich czy pracą w zespole. Roboty nie zastąpią również osób, które są odpowiedzialne za podejmowanie strategicznych decyzji, pracę nad innowacjami, działania artystyczne i kreatywne.

Przewidywane jest również powstanie całkowicie nowych zawodów. Raport Inspired Minds Careers 2030 wskazuje nowe zajęcia, takie jak: garbage designer (osoba ta będzie odpowiedzialna za wynalezienie nowych zastosowań dla zużytych już materiałów), kurator cyfrowej pamięci (odpowiedzialny za usuwanie z Internetu niepożądanych treści), nostalgista (dekorator, który pomoże seniorowi stworzyć wnętrze nawiązujące do danej dekady) czy terapeuta wearable technology (doradca oferujący terapię w oparciu o analizę danych z urządzeń, które mamy przy sobie).

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

801 404 444 Koszt połączenia wg stawki operatora.

Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X