Technologia blockchain – czym jest i jakie znajduje zastosowania w biznesie?
Blockchain to nowoczesna technologia, która po raz pierwszy została wykorzystana w 2008 roku, kiedy Satoshie Nakamoto stworzył wirtualną walutę bitcoin. Kryptowaluty to tylko jedno z możliwych zastosowań blockchain. Wdrożenie takiego systemu może przynieść korzyści przedsiębiorcom zarówno z branży finansowej, jak i wielu innych sektorów gospodarki.
Czym jest blockchain i jak działa?
Blockchain można zdefiniować jako technologię opartą na wykorzystaniu łańcuchów blokowych, czyli następujących po sobie segmentów danych. Znajdują się w nich informacje o transakcjach zawieranych pomiędzy użytkownikami sieci peer-to-peer (P2P). Mechanizm ten pozwala obsługiwać różnego typu operacje, a także przechowywać informacje o nich w wirtualnej bazie, która jest:
- rozproszona – znajduje się jednocześnie na komputerach użytkowników z całego świata, a nie na serwerze konkretnej firmy,
- zdecentralizowana i niezależna – transakcje są zawierane w sposób bezpośredni, czyli bez udziału instytucji pośredniczącej, która sprawowałaby nadzór nad bazą i weryfikowała każdą operację,
- transparentna i demokratyczna – każdy uczestnik systemu zyskuje dostęp do danych.
Czy technologia blockchain jest bezpieczna?
Technologia blockchain sprawdza się do zawierania różnego rodzaju transakcji, a także przechowywania poufnych danych osobowych, umów, faktur, zezwoleń, upoważnień i innych dokumentów. Są one zabezpieczone przed niepowołanym dostępem za pomocą zaawansowanych metod kryptograficznych. Każdy użytkownik może przeglądać historię operacji, jednak dostęp do szczegółowych danych wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. W praktyce są one przypisane jedynie do stron bezpośrednio biorących udział w transakcji.
Wszystkie operacje zapisane w systemie blockchain pozostają nieodwracalne – nie ma możliwości usunięcia ani zmodyfikowania danych. Próba manipulacji czy przeprowadzenia nieautoryzowanej transakcji zostanie wykryta i odrzucona – system nie pozwoli na jej uwzględnienie w łańcuchu blokowym. Bezpieczeństwo tej technologii wiąże się również z dużą odpornością na awarie infrastruktury informatycznej, ponieważ dane są zapisywane jednocześnie w pamięci wielu tysięcy komputerów.
Znaczenie blockchain w biznesie
Wykorzystanie technologii blockchain pozwala firmom osiągnąć wiele korzyści biznesowych. Są one w stanie znacząco zredukować koszty obsługi klienta oraz podnieść jej jakość. System ten sprzyja także zwiększaniu konkurencyjności przedsiębiorstwa oraz kreowaniu jego nowoczesnego wizerunku. Firma stosująca blockchain może również uzyskać oszczędności, związane m.in. z utrzymaniem infrastruktury IT, pozyskiwaniem danych, a także przechowywaniem oraz obiegiem dokumentacji. Przedsiębiorcy mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych na rozwój i komercyjne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań opartych o tę technologię.
Biznesowe zastosowanie blockchain
Blockchain może w niedalekiej przyszłości stać się przydatnym narzędziem dla firm z wielu branż. Wskazujemy sektory, w przypadku których potencjał ten jest największy.
Branża finansowa
Sektor ten jako pierwszy dostrzegł potencjał technologii blockchain. Korzystają z niej m.in. banki, giełdy wymiany walut i kryptowalut, firmy leasingowe, towarzystwa ubezpieczeniowe czy instytucje udzielające pożyczek. System ten pozwala w bezpieczny sposób przechowywać różnego typu dokumenty oraz informacje o transakcjach. Klienci mogą mieć pewność, że nie zostaną one w żaden sposób zmodyfikowane, a dostęp do nich zostanie zachowany również po wygaśnięciu czy wypowiedzeniu umowy.
Technologia ta pozwala znacząco uprościć i przyspieszyć procedury związane z udzieleniem kredytu, leasingu czy ubezpieczenia. W systemie mogą znaleźć się także faktury związane z opłaconymi ratami czy pozostające w niezmienionej postaci warunki umowy. Blockchain umożliwia ponadto zdalne uwierzytelnianie oraz podpisywanie dokumentów.
Branża medyczna i farmaceutyczna
Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci oraz inni pracownicy systemu opieki zdrowotnej mogą dzięki technologii blockchain uzyskać dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej. Informacje dotyczące zdrowia pacjentów znajdą się wówczas w jednym miejscu, w odpowiedni sposób zabezpieczonym. System ten może również posłużyć do gromadzenia i przechowywania danych z prowadzonych badań klinicznych czy epidemiologicznych.
Branża nieruchomości
Dzięki technologii blockchain możliwe staje się przyspieszenie i uproszczenie transakcji sprzedaży nieruchomości. W systemie mogą znaleźć się umowy, akty notarialne, a także wszystkie niezbędne informacje, np. dotyczące historii prawnej budynku. Technologia ta pozwala również na prowadzenie wirtualnych rachunków powierniczych czy podpisywanie inteligentnych kontraktów – umowy sprzedaży są wówczas zawierane w systemie automatycznie, po spełnieniu przez obie strony określonych warunków transakcji.
Branża energetyczna
Technologia blockchain pozwala firmom z sektora energetycznego na bezpośrednią sprzedaż energii elektrycznej. Mogą dzięki temu obniżyć koszty dystrybucji i zaoferować końcowym odbiorcom niższe ceny. Blockchain usprawnia oraz przyspiesza także rozliczanie zawieranych transakcji.
Administracja
Blockchain umożliwia znaczące zmniejszenie biurokracji w instytucjach administracji publicznej. Technologia ta może być również wykorzystywana do organizowania referendów oraz wyborów – wspomaga proces weryfikacji tożsamości oraz liczenia głosów. W 2005 roku Estonia została pierwszym państwem na świecie, które skorzystało z tego narzędzia w celu przeprowadzenia ogólnokrajowych wyborów.
Branża transportowa i logistyczna
System blockchain może posłużyć m.in. do prowadzenia rejestru kierowców, przechowywania informacji o historii pojazdów, współdzielenia przejazdów czy wypożyczania samochodów bez udziału pośredników. Technologia ta znajduje również spory potencjał w sektorze logistycznym. Umożliwia monitorowanie i kontrolowanie wysyłek w czasie rzeczywistym. Usprawnia oraz przyspiesza wymianę informacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw, prowadząc do zwiększenia jego bezpieczeństwa i transparentności. W systemie można także przechowywać dokumenty przewozowe, zezwolenia czy umowy. Blockchain pozwala ponadto zawierać inteligentne kontrakty przez firmy z branży logistycznej.
Branża księgowa
Z nowoczesnych narzędzi blockchain mogą również korzystać biura rachunkowe. Technologia ta znacząco usprawnia ich pracę, a także pozwala zabezpieczyć prowadzone ewidencje i rejestry księgowe, elektroniczne faktury VAT czy inne dokumenty.
Blockchain to zatem nie tylko system wykorzystywany na rynku kryptowalut, lecz znajdujący ogromny potencjał w wielu sektorach gospodarki. Firmy wdrażające narzędzia oparte o tę nowoczesną technologię mogą odnieść wiele korzyści, zwiększając swoją konkurencyjność oraz usprawniając wiele procesów biznesowych. Jest ona dynamicznie rozwijana i udoskonalana, stając się istotnym elementem wzrostu gospodarczego.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.