Zmiany w prawie jazdy – Unia Europejska szykuje rewolucję
Dokument w formie cyfrowej, restrykcyjna ocena sprawności fizycznej i psychicznej, możliwość kierowania samochodami osobowymi i ciężarowymi pod opieką w wieku od 17 lat – to tylko niektóre propozycje Komisji Europejskiej, która od dłuższego czasu pracuje nad zmianami.
Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg i pomogą zrealizować tak zwaną wizję zero, która mówi o braku ofiar śmiertelnych na drogach Unii Europejskiej do 2050 roku. Mają również lepiej przygotować kierowców do korzystania z pojazdów zeroemisyjnych i poruszania się po nowoczesnych, ekologicznych miastach – w których wyraźnie zwiększy się na drogach udział rowerów, pojazdów dwukołowych i pieszych.
Propozycje zmian w prawach jazdy w krajach Unii Europejskiej
- Wydawanie prawa jazdy będzie możliwe od 17 roku życia.
- Rozszerzenie zagadnień egzaminacyjnych o wiedzę związaną z pojazdami zeroemisyjnymi, zaawansowanymi systemami wspomagania oraz zautomatyzowanymi technologiami.
- Zachęcanie kierowców do regularnego szkolenia się, uzupełniania wiedzy w zakresie nowych technologii.
- Wprowadzenie okresu próbnego wynoszącego co najmniej 2 lata dla początkujących kierowców.
- Zasada zerowej tolerancji dla kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu.
- Częstsze kontrolowanie stanu zdrowia kierowców, szczególnie tych obarczonych chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca.
- Wprowadzenie zakazu prowadzenia pojazdów na terenie całej Unii Europejskiej dla kierowców, którzy popełnią rażące wykroczenia lub przestępstwa.
- Wprowadzenie cyfrowego prawa jazdy – przedłużenia ważności lub wymiany prawa jazdy będzie można dokonać online.
- Wspólny system kar i mandatów.
- Stworzenie specjalnego portalu, który zagwarantuje dostęp do informacji na temat przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego obowiązujących w każdym państwie członkowskim oraz umożliwi bezpośrednie rozliczanie mandatów karnych.
Do wprowadzenia nowych przepisów jeszcze długa droga. Wnioski są obecnie rozpatrywane przez Parlament Europejski i Radę Europejską w ramach zwykłej procedury ustawodawczej.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.