Jak zapłacić za autostradę? Poznaj dostępne metody płatności za przejazd
Jesteś kierowcą i regularnie lub sporadycznie korzystasz z autostrad? Na niektórych odcinkach obowiązują opłaty, które należy regulować metodami udostępnianymi przez zarządcę autostrady.
Sprawdź, jak zapłacić za autostradę na poszczególnych odcinkach, na których obowiązują obecnie opłaty. Poznaj nowoczesne sposoby regulowania należności wraz z korzyściami, jakie zapewniają.
Płatność za autostrady – co zmieniło się od 2023 roku?
Od 1 lipca 2023 roku kierowcy samochodów osobowych oraz motocykli mogą bezpłatnie korzystać ze wszystkich polskich autostrad, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Płatne są jedynie odcinki należące do prywatnych koncesjonariuszy – z wyjątkiem fragmentu autostrady A1 Gdańsk-Toruń (odcinek Rusocin-Nowa Wieś). Kierowcy samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony i autobusów muszą płacić za korzystanie ze wszystkich autostrad w Polsce.
Na tę chwilę (grudzień 2023) trzeba płacić za przejazdy następującymi odcinkami autostrad:
- A2 Świecko-Konin (255 km) z wyjątkiem odcinka między węzłami Poznań Wschód i Poznań Zachód,
- A4 Katowice-Kraków (60 km).
Jak zapłacić za przejazd autostradą? Dostępne metody
Poszczególne autostrady mają różnych zarządców, dlatego na każdej z nich obowiązują inne metody regulowania należności. Za autostradę A2 zapłacić można wyłącznie w tradycyjny sposób na bramkach. Na pozostałych odcinkach kierowcy mogą korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które zapobiegają powstawaniu zatorów drogowych i pozwalają oszczędzić czas. Przyczyniają się również do ochrony środowiska, ponieważ nie wymagają pobierania papierowych paragonów.
Jak zapłacić za autostradę A2?
Opłaty za korzystanie z autostrady A2 na odcinku Świecko-Konin należy wnosić na bramkach – przy Stacjach Poboru Opłat na węzłach autostradowych lub na Placach Poboru Opłat.
Istnieje kilka sposobów na to, jak płacić na autostradzie A2:
- gotówką – w walucie PLN, USD lub EUR,
- flotową kartą paliwową,
- bankową kartą płatniczą.
Kierowca najpierw pobiera bilet w biletomacie, a płaci dopiero na zjeździe z autostrady – w punkcie poboru opłat.
Jak zapłacić za autostradę A4?
Znacznie więcej możliwości mają kierowcy, którzy korzystają z płatnego odcinka autostrady A4 (Katowice-Kraków). Mogą zapłacić w tradycyjny sposób na bramkach – punkty poboru opłat znajdują się w Balicach oraz Mysłowicach. Opcje płatności są identyczne jak w przypadku autostrady A2 – gotówka, karta paliwowa lub karta bankowa.
Istnieją również nowoczesne sposoby na to, jak płacić za autostradę A4. Kierowca może skorzystać z systemu videotollingu, który pozwala przejeżdżać przez bramki bez zatrzymywania się – po automatycznym odczycie numeru rejestracyjnego samochodu przez kamery. Należy jednak wcześniej zarejestrować numer rejestracyjny swojego pojazdu oraz kartę płatniczą. Umożliwia to aplikacja do płatności za autostrady (SkyCash, Autopay, mPay lub IKO), którą trzeba zainstalować na swoim telefonie. Kierowca nie musi mieć przy sobie urządzenia podczas przejazdu przez bramkę. Videotolling pozwala zautomatyzować transakcje i uniknąć długiego oczekiwania w kolejkach, a zarazem zapewnia tańsze przejazdy. Kierowca może przeglądać w aplikacji wszystkie swoje płatności za autostradę.
Jeszcze inny sposób na płatność za autostradę A4 polega na skorzystaniu z urządzenia pokładowego A4Go, które należy przykleić do przedniej szyby. Nawiązuje ono połączenie z anteną przy bramce, co pozwala automatycznie sprawdzić kategorię pojazdu oraz jego numer rejestracyjny. Po pozytywnej weryfikacji szlaban automatycznie się otwiera. System A4Go wykorzystuje płatności prepaid (doładowanie urządzenia impulsami umożliwiającymi przejazd) lub postpaid (przypisanie do urządzenia karty płatniczej). Do niedawna można było też nabywać specjalne karty z impulsami. Choć od 1 stycznia 2023 roku są już niedostępne w sprzedaży, to nadal mogą być honorowane zgodnie z ich datą ważności.
Jak płacić za autostradę A1 od 2024 roku?
Odcinek Rusocin-Nowa Wieś autostrady A1 Gdańsk-Toruń pozostanie bezpłatny do końca 2023 roku, lecz opłaty mogą wrócić od 1 stycznia 2024. Kierowcy będą mogli płacić przy bramkach (gotówką, kartą płatniczą lub kartą paliwową) albo za pośrednictwem systemu elektronicznych płatności Amber Go.
System Amber Go wykorzystuje wspomnianą wcześniej technologię videotollingu. Kierowca rejestruje samochód w aplikacji do płatności za autostrady (Autopay) i dodaje w systemie swoją kartę płatniczą. Kiedy zbliża się do bramki przy autostradzie, wtedy kamery video odczytują numer rejestracyjny pojazdu i podnosi się szlaban.
Płać wygodnie i nie trać czasu na bramkach
Jak płacić za autostradę, aby oszczędzać swój czas i pieniądze, uniknąć potrzeby drukowania paragonów, a także przyczynić się do upłynnienia ruchu? Warto zrezygnować z tradycyjnego płacenia na bramkach i zacząć korzystać z nowoczesnych rozwiązań – zwłaszcza videotollingu lub urządzeń pokładowych.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.