Na co pozwalają systemy informatyczne w magazynie?
Aby zmaksymalizować wydajność procesów magazynowych, warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań informatycznych w postaci systemów WMS. W artykule wyjaśniamy ich podstawowe funkcje, sposób działania oraz opisujemy korzyści, jakie zapewniają przedsiębiorstwu. Przybliżamy również systemy RFID, będące udoskonaloną wersją mechanizmu opartego na wykorzystaniu terminali kodów kreskowych.
WMS – magazynowy system informatyczny
System WMS (Warehouse Management System) to zaawansowane technologicznie oprogramowanie informatyczne, które jest przeznaczone do zarządzania magazynem. Usprawnia wszelkie realizowane w nim procesy. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w centrach logistycznych, które każdego dnia realizują zamówienia i dostawy pochodzące od wielu nadawców. System WMS działa w ramach sieci bezprzewodowej, komunikując się z takimi urządzeniami jak komputery, mobilne terminale, bramki elektroniczne czy przenośne drukarki.
Magazynowy system informatyczny może być wykorzystywany odrębnie lub wspomagać wdrożone oprogramowanie ERP, przeznaczone do całościowego wspomagania zarządzania firmą – m.in. w obszarze procesów finansowych, zasobów ludzkich oraz materiałowych. Wówczas pomiędzy systemem ERP a WMS powinien zachodzić sprawny przepływ informacji.
Jakie procesy usprawniają systemy WMS?
Firma korzystająca z systemu informatycznego w magazynie może zautomatyzować większość zachodzących procesów, takich jak przyjęcia towaru, wysyłki, reklamacje, zwroty czy przesunięcia magazynowe. Dzięki temu zarządzanie magazynem staje się znacznie sprawniejsze, szybsze i narażone na mniejszą liczbę błędów spowodowanych czynnikiem ludzkim – np. pośpiechem, nieuwagą, zmęczeniem czy zaniedbaniem.
Każda paleta oraz poszczególne produkty mogą być oznaczane za sprawą automatycznie tworzonych etykiet. Zawierają one kody i inne identyfikatory, które są następnie odczytywane za pomocą elektronicznych czytników.
Bieżąca kontrola stanów magazynowych
Systemy informatyczne pozwalają na bieżąco kontrolować stany magazynowe. Nie trzeba więc angażować zasobów firmowych w przeprowadzanie odręcznej inwentaryzacji, która jest zadaniem czasochłonnym, kosztownym, a często również niedokładnym. Dzięki korzystaniu z systemu WMS, firma może sprawnie realizować zamówienia, zapobiegając opóźnieniom w dostawie czy błędom polegającym na niewłaściwej ocenie dostępności towaru w magazynie.
Operator korzystający z systemu WMS może w każdej chwili sprawdzić ilość oraz aktualną lokalizację magazynowanych towarów, a także kontrolować ich przepływ – od momentu przyjęcia aż do wysyłki. Pozwala to zweryfikować, czy otrzymana dostawa odpowiada złożonemu zamówieniu. System informatyczny w magazynie umożliwia również optymalne wykorzystanie przestrzeni, tak aby nie dochodziło do przestojów w pracy.
Koordynowanie pracy magazynierów
Oprogramowanie informatyczne WMS usprawnia również proces koordynowania pracy magazynierów. Otrzymują oni automatyczne podpowiedzi dotyczące tego, w jakim miejscu powinni rozmieścić towar czy skąd go odebrać. Dzięki systemowi WMS, kadra zarządzająca może również dokonywać cyklicznej oceny efektywności pracy zatrudnionych osób, a także weryfikować stany magazynowe pod kątem ewentualnych kradzieży.
Możliwość generowania raportów
System WMS, na podstawie gromadzonych danych, automatycznie tworzy raporty, np. w formie danych statystycznych, wykresów, tabel czy diagramów. Interpretacja uzyskanych wyników pozwala trafnie planować dalsze działania, np. poprzez wprowadzenie niezbędnych usprawnień w procesach zarządzania magazynem.
Ograniczenie biurokracji
Pracownicy wykorzystujący system informatyczny w magazynie mniej czasu poświęcają na sporządzanie, drukowanie czy przepływ różnego rodzaju dokumentów. Dzięki temu oszczędzają czas i wzrasta wydajność ich pracy. Zarazem firma oszczędza za sprawą mniejszego zużycia papieru oraz optymalizacji kosztów drukowania.
System identyfikacji radiowej RFID
Przepływ towarów w magazynie najczęściej jest kontrolowany przez terminale i inne urządzenia odczytujące kody kreskowe z etykiet. W tym przypadku nie dochodzi jednak do pełnej automatyzacji procesu identyfikowania produktów. Pracownik musi ręcznie skanować kody kreskowe, co bywa zadaniem czasochłonnym i uciążliwym. Tradycyjne etykiety papierowe nie są poza tym odporne na różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Z czasem zamieszczone na nich kody stają się mało czytelne.
Niedoskonałości systemu opartego na wykorzystaniu kodów kreskowych rozwiązuje nowoczesny system identyfikacji radiowej RFID (Radio Frequency Identification). W tym przypadku identyfikacja towarów jest w pełni zautomatyzowana. Odczyt odbywa się w sposób bezdotykowy z odległości nawet do kilku metrów. Dlatego magazynier nie musi przerywać swojej pracy, aby poświęcać czas na skanowanie etykiet. Umożliwiają to elektroniczne identyfikatory, zwane tagami, odczytywane przez czytnik lub bramę RFID.
Mikrochipy zastępujące kody kreskowe są montowane do produktów, palet, obudowy wózków widłowych czy odzieży pracownika. Komunikacja odbywa się dzięki rozmieszczonym w magazynie antenom, które odbierają fale radiowe i przesyłają je do nadrzędnego systemu.
Zalety elektronicznych etykiet RFID
Etykiety z elektronicznymi chipami są znacznie trwalsze niż ich papierowe odpowiedniki – odporne na zgięcia, zabrudzenia czy mechaniczne uszkodzenia. Zminimalizowane zostaje zatem ryzyko, że kod nie będzie mógł zostać odczytany. Tagi RFID pozwalają również na zakodowanie większej ilości danych w porównaniu do zwykłego kodu kreskowego.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.