Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią – kto może jeździć autem w leasingu?
Samochód w leasingu przez cały okres obowiązywania umowy jest własnością firmy leasingowej. Udostępnia ona przedmiot leasingobiorcy, który może korzystać z niego na ściśle określonych zasadach i pod warunkiem regularnego opłacania rat.
Dzięki lekturze artykułu dowiesz się, jakie dokumenty omawiają kwestię użytkowania przedmiotu leasingu przez osobę trzecią. Wyjaśniamy, kto może jeździć leasingowanym autem i czy trzeba uzyskać zgodę finansującego na udostępnienie pojazdu innemu kierowcy.
Gdzie są opisane warunki korzystania z przedmiotu leasingu?
Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego, leasingobiorca nie ma prawa udostępniać przedmiotu leasingu osobie trzeciej bez uzyskania zgody finansującego. W razie złamania tej reguły, firma leasingowa może wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym lub zgodnie z zachowaniem uzgodnionego terminu wypowiedzenia.
Firma leasingowa jako właściciel przedmiotu określa szczegółowe zasady korzystania z niego. Leasingobiorca powinien zapoznać się z nimi jeszcze przed podpisaniem umowy. Jeśli zamierza oddawać samochód do użytkowania innym osobom, może ustalić z leasingobiorcą indywidualne warunki precyzujące tę kwestię.
Zapisy dotyczące zasad korzystania z przedmiotu leasingu mogą znajdować się w zasadniczej części umowy lub dołączonym do niej dokumencie OWUL (Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu).
Samochód w leasingu a użyczenie osobie trzeciej
Najczęściej w umowie leasingu znajduje się zapis wskazujący, że użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią wymaga pisemnej zgody leasingodawcy. Oznacza to, że leasingobiorca musi go poinformować o zamiarze udostępnienia samochodu innemu kierowcy. W celu uzyskania pozwolenia, trzeba złożyć pisemny wniosek i wnieść opłatę manipulacyjną – najczęściej w wysokości kilkuset złotych.
Użyczenie samochodu w leasingu bliskiej osobie
Niektóre firmy leasingowe umieszczają w treści OWUL zapis dookreślający, kto może jeździć autem w leasingu bez potrzeby uzyskania dodatkowej zgody. Najczęściej są to osoby z najbliższego otoczenia leasingobiorcy, czyli współmałżonek, dzieci oraz zatrudniani przez niego pracownicy. W takim przypadku nieodpłatne użyczenie samochodu w leasingu nie narazi leasingobiorcy na negatywne konsekwencje.
Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią w celach zarobkowych
Odpłatne wypożyczenie samochodu innej osobie zawsze wymaga pisemnej zgody firmy leasingowej i wniesienia opłaty manipulacyjnej. Udostępnianie pojazdu w celach zarobkowych może dotyczyć wypożyczenia, podnajmu czy prowadzenia przez inną firmę płatnych usług, np. taksówkarskich, transportowych czy nauki jazdy.
Konsekwencje udostępniania samochodu bez zgody leasingodawcy
Firmy leasingowe rzadko kontrolują sposób, w jaki leasingobiorca korzysta z samochodu. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba obawiać się negatywnych konsekwencji. Problemy najczęściej pojawiają się w momencie, gdy dojdzie do sytuacji konfliktowych, np. z powodu kradzieży czy szkody całkowitej pojazdu używanego przez osobę trzecią. Leasingodawca może wtedy wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym, a także zażądać spłaty wszystkich nieuregulowanych rat i innych zobowiązań. Leasingobiorcy grożą także dodatkowe opłaty oraz kary umowne.
Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią a ubezpieczenie
Ubezpieczyciele często wskazują w dokumencie polisy, kto może jeździć ubezpieczonym autem. Warto więc upewnić się, czy umowa dopuszcza użytkowanie samochodu przez osoby trzecie. Jeśli na to nie zezwala, leasingobiorca może nie uzyskać odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej w razie wypadku, kolizji drogowej czy szkody całkowitej. Osoba korzystająca z leasingu bierze wtedy na siebie pełną odpowiedzialność za skutki takich zdarzeń.
Często polisy ubezpieczeniowe objęte są klauzulą, która zabrania udostępniania samochodu kierowcom poniżej określonego wieku (np. do ukończenia 25. roku życia) lub z krótkim doświadczeniem w kierowaniu pojazdami. Użytkowanie auta w leasingu przez takie osoby wymaga wykupienia droższej polisy.
Podsumowanie
Korzystanie z przedmiotu leasingu przez osobę trzecią jest dopuszczalne pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody firmy leasingowej. Szczegółowe zasady korzystania z samochodu reguluje umowa leasingu lub OWUL. Warto również sprawdzić warunki polisy ubezpieczeniowej.
Jeśli leasingobiorca udostępni przedmiot bez zgody leasingodawcy osobie trzeciej w celach zarobkowych, narazi go to na negatywne konsekwencje – m.in. natychmiastowe zerwanie umowy leasingu, zwrócenie samochodu firmie leasingowej, a także konieczność zapłaty wszystkich pozostałych rat, dodatkowych opłat i kar umownych.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.