Tesla Bot – czy pierwszy robot Tesli odmieni pracę w fabrykach?
Robotyka może stać się dla Tesli ważniejsza niż rynek motoryzacyjny. Elon Musk stawia na humanoidalne maszyny, takie jak zaprezentowany niedawno Tesla Bot. To one już wkrótce staną się głównym firmowym produktem, mimo ogromnej popularności pojazdów produkowanych przez fabryki miliardera.
Czym jest Tesla Bot i jak może zmienić przemysł?
Tesla Bot, zaprezentowany pod nazwą Optimus, miałby zastąpić człowieka podczas zwykłych zadań. To między innymi wykonywanie zarówno prostych czynności domowych, jak i bardziej monotonnych lub skomplikowanych i niebezpiecznych działań na linii produkcyjnej. Musk twierdzi, że światu grozi deficyt siły roboczej i korzystanie z robotów prędzej czy później stanie się koniecznością, a rozwijająca się technologia nie będzie stanowiła zagrożenia dla ludzi pracujących w przemyśle.
Tesla Bota mogliśmy zobaczyć w sierpniu ubiegłego roku podczas pierwszego Tesla AI Day – choć wtedy jedynie pod postacią człowieka przebranego w intrygujący futurystyczny kostium. Prezentacja gotowego prototypu zapowiadana jest na drugą połowę 2022 roku.
Początkowo Optimus będzie testowany jedynie w fabrykach Tesli. Do jego zadań będzie należał transport drobnych elementów. Będzie mógł reagować na tak skomplikowane komendy, jak na przykład: „proszę, weź tę śrubę i przymocuj ją do samochodu tym kluczem”, czy „proszę, idź do sklepu i przynieś mi następujące artykuły spożywcze” – zapewnia Musk.
Jakie cechy będzie mieć robot Tesli?
Warto wspomnieć również o parametrach technicznych, jakimi ma wyróżniać się zaprezentowany przez firmę Tesla robot humanoidalny. Zgodnie z założeniami będzie mierzył 173 centymetry i ważył 57 kilogramów. Multimedialny ekran będzie wyświetlał emocje na jego twarzy. Dodatkowo Tesla Bot będzie wyposażony w osiem kamer oraz system Full Self Driving, 40 siłowników elektromechanicznych. Z kolei nowoczesny system haptyczny zapewni bezpieczeństwo podczas kontaktu robota z człowiekiem.
Optimus będzie poruszał się z prędkością 8 kilometrów na godzinę i mógł podnosić ładunki o wadze od 4,5 do 68 kilogramów. Nie będzie ani szybszy, ani silniejszy od człowieka. Nie będzie też w pełni autonomiczny. Będzie jedynie częściowo zautomatyzowany – co z pewnością uspokoi tych, którzy obawiają się buntu maszyn.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.