TOP 7 wydarzeń z historii internetu w Polsce – tak zmieniał biznes przez 30 lat
EFL skończył w tym roku 30 lat. Jego rówieśnikiem jest internet, który pojawiając się w Polsce przed trzema dekadami, zrewolucjonizował życie wielu firm. Poznaj 7 wydarzeń, które miały szczególne znaczenie dla historii polskiej sieci.
Historia internetu w Polsce
Kiedy pojawił się internet w Polsce? Trudno sobie wyobrazić, ale 30 lat temu w naszym kraju dopiero zaczynał raczkować. Za jego symboliczne początki uznaje się 1991 rok. To właśnie wtedy zniesione zostały ograniczenia Komitetu Koordynacyjnego Wielostronnej Kontroli Eksportu (COCOM) i przestał być zarezerwowany dla środowisk akademickich. Mimo to nie od razu stał się popularny – głównie przez wysokie ceny i niewielki dostęp do odpowiednich urządzeń.
Dopiero w kwietniu 1996 roku Telekomunikacja Polska uruchomiła powszechny numer telefonu, który pozwalał korzystać z internetu wszystkim osobom posiadającym komputer z modemem. Każdy kolejny rok przynosił postęp, który sprawiał, że sieć stawała się coraz ważniejszą częścią wielu aspektów życia – również przedsiębiorców. Przedstawiamy subiektywny wybór 7 e-wydarzeń z ostatnich 30 lat historii internetu w Polsce, które ukształtowały działalność firm na nowo.
1991 – rusza internet w Polsce
Bez tej daty nie wiedzielibyśmy, czym jest Google, Facebook, YouTube, Allegro i wiele innych serwisów internetowych. Historia internetu w Polsce zaczęła się w warszawskim Wydziale Fizyki UW, skąd wysłano pierwszą wiadomość e-mail w Polsce. Początki były skromne, ale nie tylko nad Wisłą – statystycznie w żadnym kraju na świecie nie było wówczas więcej niż 1 użytkownika internetu w przeliczeniu na 100 osób. Prędkość też nie zachwycała – wynosiła mniej niż 10 kb/s.
1995 – pierwsze wyszukiwanie w Google
To właśnie wtedy, w pokojach akademickich Uniwersytetu Stanforda, Larry Page i Sergey Brin stworzyli wyszukiwarkę internetową. Nazwali ją Backrub, a z czasem Google. W ciągu kilku lat przyciągnęli uwagę inwestorów, a firma Google Inc. oficjalnie zaistniała. Dzisiaj nie trzeba jej nikomu przedstawiać – jest stroną nr 1 i podstawowym narzędziem wielu biznesów. Zwłaszcza po uruchomieniu w 2000 roku usługi reklamowej Google AdWords.
1995 – Polacy z pierwszym portalem
W tym samym roku na Politechnice Gdańskiej powstała Wirtualna Polska. Jej celem było uporządkowanie stron internetowych według kategorii życia codziennego. Początkowo działała pod adresem www.wp.cnt.pl. W 1998 roku została przeniesiona na adres www.wp.pl, który jest aktualny do dzisiaj. WP szybko przeobraziła się w portal internetowy oferujący szereg usług oraz serwisów. Stała się platformą transakcji e-commerce i komunikacji oraz medium reklamowym.
2000 – stały internet w Polsce i WAP
Na początku tysiąclecia pojawiła się Neostrada, a wraz z nią możliwość korzystania ze stałego dostępu do internetu. Przełom wieków przyniósł jeszcze jedną ważną z dzisiejszego punktu widzenia nowinkę – usługę WAP dostępną na telefonach komórkowych. Trudno porównywać ją do dzisiejszych możliwości internetu mobilnego, jednak bez zwątpienia była to jego pierwsza namiastka.
2001 – Wikipedia tworzy pierwszy artykuł
30 lat temu numerem 1 była Britannica. Dzisiaj, gdy mowa o encyklopedii, od razu na myśl przychodzi Wikipedia – podstawowe źródło wiedzy dla internautów całego świata. Została założona 15 stycznia 2001 roku jako dodatek do dawnej Nupedii. Z czasem współzałożyciel, Jimmy Wales, chciał stworzyć wielojęzyczną, wolną encyklopedię, dla każdej osoby na Ziemi. Czy mu się udało? Dzisiaj Wikipedia ma ok. 300 wersji językowych, a polska edycja liczy ok. 1,5 mln artykułów.
2003 – WordPress wpisuje się w historię
WordPress jest otwartym oprogramowaniem do tworzenia firmowych stron, blogów czy aplikacji. Dzisiaj na jego podstawie działa blisko co trzecia strona internetowa na świecie. Jest też najpopularniejszym systemem CMS (z 60% udziałem). Jakie były początki? Matt Mullenweg chciał stworzyć platformę blogową w oparciu o kod platformy b2 / cafelog. Pomysł spodobał się jego koledze. 27 maja 2003 roku światło dzienne ujrzała pierwsza wersja 0.70.
2004 – Facebook daje się polubić
Facebook to obecnie najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie. Pozwala budować pozycję marki, docierać do klientów, utrzymywać kontakt. Mark Zuckerberg stworzył go w lutym 2004 roku, a już w grudniu zdobył pierwszy milion użytkowników. Po nieco pięciu latach z Facebooka korzystało już 500 milionów użytkowników, a Zuckerberg został człowiekiem roku magazynu Time. Dzisiaj z Facebooka korzysta 2,8 mln osób!
2017 – Microsoft Teams łączy ludzi
Microsoft Teams to usługa internetowa oparta na chmurze, która zawiera narzędzia i usługi do współpracy zespołowej. Premiera miała miejsce 14 marca 2017, jednak to trzy lata później oprogramowanie zdobyło rekordową popularność. Gdy rozpoczęła się pandemia koronawirusa, a wielu pracowników rozpoczęło pracę zdalną, pomógł przedsiębiorcom na całym świecie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dzisiaj usługa może pochwalić się 145 mln użytkowników.
Źródło: Google, GUS, PARP, Orange, Wikipedia.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.