Raport EFL „Freelancerzy w Polsce”
Praca o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na ziemi to marzenie niejednego z nas. Dzięki globalnemu dostępowi do internetu i ciągłemu rozwojowi technologii mobilny styl pracy (tzw. home office) jest jak najbardziej możliwy. Taki rodzaj preferują freelancerzy, którzy chętnie łączą pracę z podróżami i życiem prywatnym. Kim jest freelancer i jakie są jego przeciętne zarobki w Polsce?
Jak wynika z raportu Useme, polski freelancer to osoba między 25. a 34. rokiem życia. 38% z nich zamieszkuje duże miasta (powyżej 400 tys. mieszkańców). Zaledwie 14% ankietowanych poświęca się całkowicie freelancingowi – zdecydowana większość łączy go z pracą na etat. Wśród najpopularniejszych zawodów wśród wolnych strzelców wciąż wymienia się branżę twórczą: graficy, fotografowie i copywriterzy. W 2020 roku aż do ćwierć miliona osób wzrosła liczba freelancerów, którzy świadczyli usługi w obszarze elektronicznym dla biznesu.
Okazuje się, że nie jest łatwo prowadzić i utrzymać ten model kariery, a wartościowe zarobki wymagają ciężkiej pracy i zaangażowania. Otrzymywanie zleceń związane jest z umiejętnością zareklamowania się i wybrania odpowiedniej specjalizacji. Na największe zyski, niezmiennie od kilku lat, mogą liczyć specjaliści branży IT i programiści. Tuż za nimi wysokimi zarobkami mogą pochwalić się osoby zajmujące się projektowaniem stron, graficy i specjaliści ds. SEO. W Europie zaledwie 25% zatrudnionych to freelancerzy, jednak eksperci przewidują stały wzrost tej wartości.
Większość osób pracujących na zlecenia przyznaje, że poświęcają się im przynajmniej raz w tygodniu. Osoby decydujące się na taką formę współpracy to przede wszystkim tzw. milenialsi, czyli pokolenie ludzi urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku. Ze względu na świadomość przenikania się sfer prywatnej z zawodową, liczy się dla nich możliwość ich wygodnego połączenia. Zgodnie z raportem uwidacznia się nowy trend, określany mianem cyfrowych nomadów. Osoby te łączą pracę z podróżowaniem, dzięki czemu mogą rozwijać swoje kariery gdziekolwiek są. Zakłada się, że do 2035 roku taki styl życia wybierze ponad miliard osób.
Co oznacza sformułowanie bleisure? Jak pracować efektywnie, wykonując swoje obowiązki zdalnie? I czy taki styl pracy może przyjąć się po wyciszeniu pandemii? Po odpowiedzi zapraszamy do pełnego raportu EFL „Freelancerzy w Polsce”.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.