16 listopada 2015

Producenci oczekują spadków zamówień

Producenci spodziewają się pogorszenia koniunktury w IV kwartale tego roku – wynika z odczytu „Barometru EFL ” dla branży. To efekt przewidywanego spadku liczby zamówień i mniejszej skłonności do dokonywania inwestycji.

Spadek wartości subindeksu „Barometru EFL” dla producentów w stosunku do ubiegłego kwartału wyniósł 3,2 pkt. i obecnie plasuje się na poziomie 61,3 pkt., czyli jest o 11,3 pkt. wyższy od progu OR*. Wynik ten to głównie efekt spodziewanych mniejszych zamówień (16,8 pkt.), a także niższej skłonności do dokonywania inwestycji (16,8 pkt.). W tym przypadku na ostatecznej nocie zaważyły przede wszystkim nastroje wyrażane przez firmy zatrudniające od 10 do 249 osób.

Sytuacja prognozowana przez „Barometr EFL” nie dziwi o tyle, że już wrześniowy wynik indeksu PMI** obniżył się do poziomu 50,9 pkt., choć prognozy analityków mówiły o wzroście do 52,4 pkt – powiedział Radosław Kuczyński, prezes EFL. – To najsłabszy wynik od roku, a podstawowy wpływ na jego wysokość miał spadek liczby zamówień. Przedsiębiorcy obawiają się, że ta spadkowa tendencja będzie się utrzymywać, stąd nienajlepszy odczyt „Barometru EFL”, który jest odzwierciedleniem nastrojów panujących wśród przedstawicieli firm na najbliższy kwartał.

Pogorszenie sytuacji polskich producentów to zapewne wynik spadku zamówień w przemyśle niemieckim. Podane we wrześniu przez urząd statystyczny Destatis wyniki pokazały spadek o 1,8 proc. w stosunku do sierpnia, podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 0,5 proc. A to wpłynęło na popyt na produkty polskich przedsiębiorców.
Pociesza fakt, że wg raportu Markit dotyczącego PMI producenci odnotowali we wrześniu znaczący spadek kosztów produkcji, który można wiązać z obniżeniem się cen surowców.

* Próg OR wskazuje poziom ograniczenia rozwój i niepewność przedsiębiorców.
** Purchasing Managers’ Index (PMI) to wskaźnik aktywności finansowej stworzony przez Markit Group i Institute for Supply Management of Financial Activity. Ma on odzwierciedlać aktywności managerów nabywających różnego rodzaju dobra i usługi.16

Więcej w Biurze Prasowym

Skontaktuj się z nami:
Zadzwoń
801 404 444

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Napisz

Masz pytania?

Otwórz chat

Szukasz konkretnego produktu

Zapytaj o ofertę
Znajdz oddział
Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X