27 marca 2020

Czy rozszerzona rzeczywistość zastąpi smartfony

Co roku słyszymy o nowych rozwiązaniach, które powstają dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR). Zdaniem ekspertów w ciągu najbliższych kilku lat technologie te mogą zyskać masową popularność – nie są tylko chwilową modą – w efekcie z powodzeniem zastąpią komputery osobiste oraz telefony.

Microsoft nie ma wątpliwości, że inteligentne okulary zastąpią już wkrótce smartfony. Możliwość nanoszenia cyfrowych informacji w czasie rzeczywistym na to, co w danej chwili widzi człowiek, ma sprawić, że nie będą nam potrzebne dodatkowe urządzenia z ekranami.

Przedsiębiorstwo od dłuższego czasu pracuje nad HoloLens. Urządzenie posiada kamery, które monitorują obraz dookoła głowy, a we wnętrzu gogli znajdują się dwie kamery na podczerwień, które z kolei monitorują ruch gałek ocznych. Dodatkowe sensory rejestrują ruch i nacisk naszych dłoni.

Już teraz przedsiębiorstwa z całego świata piszą swoje programy pod HoloLens, zwłaszcza firmy z branż motoryzacyjnych, przemysłowych, rolniczych i turystycznych. Urządzenie znajduje również swoje zastosowanie wśród studentów medycyny, naukowców oraz pracowników ośrodków badawczych. Zdaniem inżynierów swoją popularność zyska za kilka lat, gdy uda się zmniejszyć jego wymiary do tych znanych nam chociażby z okularów przeciwsłonecznych.

Potencjał tego typu rozwiązań pokazały już Google Glass, które w pierwszej wersji pojawiły się już w 2013 roku. Najnowsze – Google Glass Enterprise Edition, działające pod kontrolą Androida i wykorzystujące sztuczną inteligencję, skierowane są głównie do firm. Wykorzystywane są przede wszystkim w branży logistycznej oraz na liniach produkcyjnych, gdzie pozwalają pracownikom na szybki dostęp do informacji bez konieczności używania rąk.

Z kolei Facebook twierdzi, że do 2030 wszyscy zrezygnujemy ze smartfonów. Do zrealizowania tego potrzebne będą jednak nowe technologie, o których jeszcze głośno się nie mówi. Pracę nad nimi jednak trwają i mają być gotowe do wdrożenia w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Warto przypomnieć, że Facebook również pracuje nad własnymi inteligentnymi okularami AR. Konsumencka wersja sprzętu ma być gotowa pomiędzy 2023 a 2025 rokiem.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

801 404 444 Koszt połączenia wg stawki operatora.

Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X