31 lipca 2020

Czy warto zrobić licencję na drona

Drony są coraz powszechniej używane przez pasjonatów nowych technologii i fotografii. Nic dziwnego, najtańsze modele można nabyć już za kilkaset złotych. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zainwestowanie w dobrej jakości sprzęt, który pozwoli zarabiać na wykonywaniu ujęć z powietrza. Aby zacząć swoją przygodę z profesjonalną fotografią dronową, zgodnie z polskim prawem należy uzyskać odpowiednią licencję.

Aby zdobyć świadectwo kwalifikacji operatora drona (UAVO), trzeba mieć ukończone 18 lat i mieć aktualne badania lekarskie. Szkolenie można odbyć w jednym z certyfikowanych prywatnych ośrodków. Sam kurs trwa od trzech do pięciu dni.

Koszt przystąpienia do egzaminu i uzyskania świadectwa to 207 złotych. Kolejne wydatki związane są z badaniami lekarskimi i wydaniem orzeczenia lekarskiego – przynajmniej 200 złotych. Największy koszt związany jest z odbyciem samego szkolenia – zazwyczaj od 1000 do 2000 złotych za naukę latania dronem w zasięgu wzroku (VLOS), a od 2000 do 3000 złotych za bardziej zaawansowaną naukę latania dronem poza zasięgiem wzroku (BVLOS).

A ile kosztuje sam dron? Na profesjonalny model trzeba przeznaczyć od 5000 do nawet 25 000 złotych. Te droższe wyposażone są w lepsze kamery, bardziej czułe moduły GPS, które ułatwiają naprowadzane urządzenia, a także mocniejsze baterie, które pozwalają na dłuższą pracę. Warto również zainwestować w dodatkowy tablet, który umożliwi wygodne sterowanie i podgląd obrazu.

Inwestycja w dobry sprzęt i rozwój swoich kompetencji wymaga sporego nakładu finansowego. Warto skorzystać z dostępnych opcji finansowania, chociażby z wygodnego leasingu swobodnego. Wydatki z pewnością zwrócą się w przyszłości.

Przed posiadaczami profesjonalnych dronów otwiera się szereg możliwości. Mogą pozyskiwać komercyjne zlecenia na robienie zdjęć i filmów z powietrza, mapowanie terenu i modelowanie 3D czy robienie pomiarów działek i nieruchomości. Za tego typu zlecenia stawki wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Operatorzy z dużym doświadczeniem i rozbudowanym portfolio mogą zarobić nawet 4000 złotych za dzień zdjęciowy na planie filmu lub reklamy.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

801 404 444 Koszt połączenia wg stawki operatora.

Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X