22 maja 2018

7 godzinny dzień pracy. Konieczność czy fanaberia?

Facet z zegarkiemPo raz kolejny w debacie politycznej powraca pomysł wprowadzenia w Polsce 7 godzinnego dnia pracy. Jak to rozwiązanie sprawdza się na świecie i czy to dobry pomysł? Sprawdźmy!

Orędownicy krótszego dnia pracy przekonują, że wraz z rozwojem technologii i automatyzacji pracy powinno nam ubywać obowiązków. W końcu komputery i roboty potrafią coraz więcej i coraz częściej będą zastępować nas w pracy. Tyle teoria. Jednak według badań Kantar Millward Brown Polacy pracują średnio ponad 45 godzin tygodniowo – czyli dziewięć dziennie, zamiast ustawowych ośmiu. Ze statystyk OCED wynika, że jesteśmy drugim najbardziej zapracowanym narodem w Europie i piątym na świecie.

Faktem jest, że czas pracy skrócono już we Francji (31 godzin tygodniowo) czy Danii (37 godzin) a Skandynawowie eksperymentują z 6 godzinnym dniem pracy. Zwolennicy takich rozwiązań przekonują, że w krajach i firmach gdzie pracuje się krócej zaobserwowano poprawę wydajności, ponieważ pracownicy nie marnują czasu tylko skupiają się na powierzonych im zadaniach.

Co na to przeciwnicy tego rozwiązania? Najczęściej pojawiają się głosy, że będzie to kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców, którzy i tak nie mają w Polsce lekko. I faktycznie, o ile niektóre branże (np. IT) mogą rozliczać pracowników zadaniowo, a nie godzinowo, o tyle zatrudnieni w fabrykach nie sprawią, że maszyny będą pracować szybciej, więc krótszy dzień pracy przełoży się na spadek produkcji. W skali kraju może to spowodować poważne straty dla gospodarki.

Temat krótszego dnia pracy powraca jak bumerang i ma zarówno zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Zagraniczne przykłady pokazują, że taki model może się sprawdzić ale może się również okazać, że Polska gospodarka nie da rady go udźwignąć. A jak będzie w rzeczywistości? Czas pokaże.

Skontaktuj się z nami:
Zadzwoń
801 404 444

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Napisz

Masz pytania?

Otwórz chat

Szukasz konkretnego produktu

Zapytaj o ofertę
Znajdz oddział
Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
Przejdz do serwisu
Leasing dla Twojego biznesu
Dowiedz się więcej
To się uda!
X