Raport EFL „Rewolucja cyfrowa w Polsce”
Transformacja cyfrowa jest jednym z największych trendów cywilizacyjnych naszych czasów. Świadomość korzyści, jakie ze sobą niesie, stale rośnie. Aż 1/3 właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw jest przekonana, że wdrażanie technologicznych rozwiązań cyfrowych w firmie przełoży się na jej sukces w ciągu 3 lat.
W porównaniu do 2018 roku możemy zaobserwować ponad dwukrotny wzrost wskaźnika obrazującego plany dotyczące wdrożenia rozwiązań digitalizacyjnych. W czołówce branż, które inwestują w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, znajduje się m.in. bankowość mobilna i elektroniczna. Przed większością firm stoi jednak sporo wyzwań i obszarów do rozwoju. Według raportu Deloitte Polska „Przemysł 4.0 w Polsce, 2020”, jedynie 20% przedsiębiorstw dysponuje technologią cyfrową pozwalającą na wykorzystanie danych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym.
Czynnikiem, który w ostatnim czasie znacznie przyspieszył cyfryzację firm, jest pandemia koronawirusa. Do świata online przeniosły się biznesowe spotkania i konferencje, a także wiele komercyjnych usług. Tym samym zwiększyła się liczba nowych użytkowników cyfrowych (w Polsce o ok. 4 mln osób). Warto podkreślić, że badani konsumenci deklarują dalsze korzystanie z usług w sposób cyfrowy również po zakończeniu pandemii.
Po drugiej stronie są jednak osoby dotknięte problemem wykluczenia cyfrowego. Według danych zgromadzonych przez Federację Konsumentów, aż 15% polskiego społeczeństwa jeszcze nigdy nie korzystało z komputera ani internetu. Problem ten nie dotyczy wyłącznie seniorów, choć w tej grupie wiekowej jest najbardziej zauważalny. Dlatego przedsiębiorstwa, projektując i wdrażając swoje usługi internetowe, powinny wziąć pod uwagę tę grupę i zwracać uwagę na dostępność oraz przyjazność swoich stron czy aplikacji dla wszystkich użytkowników – nie tylko tych biegłych w cyfrowym świecie.
W nowym raporcie EFL poruszona zostaje również kwestia wpływu rewolucji cyfrowej na środowisko naturalne. Coraz głośniej mówi się o tzw. ekologicznych miejscach pracy, a jednym z przykładów jest firma Google. Przedsiębiorstwo to jest największym biznesowym nabywcą zielonej energii i już od 2017 roku może chwalić się zerowym śladem węglowym.
Czy polskie firmy są gotowe na cyfrową rewolucję? W których obszarach możemy spodziewać się największego rozwoju? Jakie są główne czynniki będące motorem transformacji cyfrowej i jak Polska wypada na tle Europy? Po odpowiedzi zapraszamy do raportu specjalnego EFL.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.