Zawody przyszłości – jaką drogę wybrać
Na jakie zawody będzie zapotrzebowanie za 5,10, a nawet 15 lat? Między innymi na to pytanie szukali odpowiedzi eksperci Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, którzy stoją za opracowaniem raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje”.
Nowe technologie – zagrożenie czy wsparcie dla pracowników
W internecie coraz częściej możemy natrafić na nagłówki, które niosą ze sobą niepokojące przesłanie: „Czy roboty zastąpią nas w pracy?”, „Czy automatyzacja pracy sprawi, że nas zwolnią?”, „Sztuczna inteligencja zabierze Ci pracę”.
Bez wątpienia nowe technologie wpłyną na poziom zatrudnienia na całym świecie – w końcu są tworzone z myślą o optymalizacji pracy oraz wyręczeniu pracowników w niebezpiecznych i monotonnych czynnościach. Wpływ ten będzie jednak różny dla poszczególnych gospodarek świata.
Kraje zrzeszone w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, czyli między innymi Polska, dopiero zaczynają wdrażać na szerszą skalę sztuczną inteligencję, a globalnie wskaźniki jej rozpowszechnienia nadal pozostają na niskim poziomie. Zgodne z danymi Eurostatu, wdrożenie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji na poziomie przedsiębiorstwa waha się od 23 procent w Irlandii, 12 procent w Finlandii, do jedynie 2 procent na Łotwie.
Zawody, które w przyszłości będą mogły zostać zastąpione przez roboty i nowe technologie, w skali globalnej stanowią średnio 27 procent całego zatrudnienia. Najniższym ryzykiem automatyzacji charakteryzują się zawody wymagające wysokich kwalifikacji – związane z zarządzaniem oraz usługami społecznymi i socjalnymi.
Zapotrzebowanie na rynku pracy za 5, 10 i 15 lat
Eksperci Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości prognozują, że do 2028 roku wzrośnie zapotrzebowanie na przedstawicieli pięciu zawodów: specjalistów ds. energii odnawialnej, ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, inżynierów bioinformatyki, specjalistów ds. edukacji online oraz specjalistów od zdrowia psychicznego (w tym psychologów i psychiatrów).
W ciągu 10 lat na popularności zyskają zawody takie, jak: specjaliści ds. sztucznej inteligencji, specjaliści ds. edycji genów, technolodzy żywności, ekonomiści kryptowalut, eksperci od zmian klimatu.
Wybiegając jeszcze bardziej w przyszłość, za 15 lat zwiększy się popyt na: specjalistów od etyki AI, kuratorów danych, specjalistów ds. adaptacji klimatycznej, inżynierów biomedycznych oraz inżynierów terraformacji, którzy będą opracowywać nowoczesne technologie, z myślą o zaawansowanej eksploracji kosmicznej.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.