Założenie gabinetu stomatologicznego – czy konieczna jest pożyczka?
Wyposażenie profesjonalnego gabinetu stomatologicznego wiąże się z dużymi inwestycjami. Sprawdź, jakie formy finansowania są najbardziej opłacalne.
Jak założyć gabinet stomatologiczny? Pierwsze kroki
Prywatny gabinet dentystyczny może założyć zarówno wykwalifikowany stomatolog, jak i osoba, która nie posiada wykształcenia w tej dziedzinie. Warto wiedzieć, że w tym drugim przypadku należy najpierw zarejestrować NZOZ (Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej) i dopiero w jego ramach otworzyć specjalistyczny gabinet.
Gabinety stomatologiczne nie mogą co do zasady prowadzić żadnych działań reklamowych. Dobrze jest więc zawczasu pomyśleć o tym, jak poinformować potencjalnych pacjentów o rozpoczęciu działalności, zakresie oferty czy cenniku – np. poprzez założenie strony internetowej. Można też zamieścić dane na temat własnego gabinetu na portalach z bazami placówek medycznych, gdzie pacjenci dzielą się swoimi opiniami.
Istotną ważną kwestią w przypadku zakładania prywatnego gabinetu dentystycznego jest zakup kasy fiskalnej. Taki obowiązek ustawodawca nakłada na dentystów, którzy prowadzą własne firmy i przyjmują wpłaty bezpośrednio od pacjentów. Warto dodać, że od stycznia 2021 roku właściciele prywatnych gabinetów lekarskich będą zobowiązani do korzystania z kas fiskalnych online.
Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Koszt założenia prywatnego gabinetu dentystycznego zależy od kilku czynników. Należy wziąć pod uwagę m.in. to, czy lokal należy do nas, ile pracowni chcemy uruchomić w danym miejscu oraz jaką planujemy wdrożyć ofertę. Niezwykle istotna jest także jakość sprzętu i jego stopień zaawansowania. Stałym kosztem są również materiały stomatologiczne i narzędzia, które ulegają zużyciu. Coraz więcej gabinetów decyduje się na świadczenie kompleksowych usług, a to wiąże się z rozwojem diagnostyki radiologicznej i nabyciem urządzeń RTG.
Zakup profesjonalnego unitu dentystycznego, czyli fotela ze sprzętem, wiąże się z wydatkami w granicach od 40 do nawet 120 tysięcy złotych. Niezbędny sterylizator to kolejne 10-15 tysięcy, a za aparat rentgenowski zapłacimy 30-50 tysięcy złotych. Chcąc założyć własny gabinet stomatologiczny, nie unikniemy również zainwestowania w urządzenie toalety, poczekalni i rejestracji – to generuje kolejne wydatki.
Jak sfinansować wyposażenie gabinetu stomatologicznego?
Koszt zakupu całego wyposażenia jest bardzo wysoki. Dentyści planujący założyć lub zmodernizować swój gabinet mogą ubiegać się o różne formy dofinansowania, takie jak kredyty, pożyczki czy fundusze unijne. Ciekawą opcją jest również leasing. Dostępny jest nie tylko na samochody, ale też na inne środki trwałe, w tym na profesjonalną aparaturę stomatologiczną. Co ważne, leasingobiorca decydując się na taką formę wsparcia, nie pogarsza swojej zdolności kredytowej. Sam sprzęt pozostaje własnością firmy, która go udostępnia. Leasingodawcy coraz częściej służą również pomocą przy transporcie, dzielą się wiedzą ekspercką i gwarantują wsparcie serwisowe. Dzięki posiadanym kontaktom mogą również ułatwić uzyskanie korzystnych rabatów u dostawców sprzętu medycznego.
Z raportów wynika, że ta forma finansowania cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Stomatolog nie musi przeznaczać na zakup wyposażenia od razu całej kwoty. Sprzęt wykorzystywany w gabinecie praktycznie zarabia sam na siebie i pozwala na utrzymanie płynności finansowej.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.