VAT, ZUS, JPK… Zamieszanie wokół nowych rozwiązań dla przedsiębiorców
2018 rok dopiero się zaczął, a już przyniósł znaczące zmiany w składzie ministerialnym rządu. Co ze zmianami w prawodawstwie istotnym dla przedsiębiorców? Czy prowadzenie działalności gospodarczej stanie się prostsze, tak jak obiecywali rządzący?
Jednolity plik kontrolny dla wszystkich
Wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego (JPK) dla mikro przedsiębiorców jest jednym z najważniejszych założeń rządu na 2018 rok. W 2016 roku jednolitym plikiem kontrolnym objęte zostały największe firmy, a w styczniu 2017 dołączeni zostali mali i średni przedsiębiorcy. Od tego roku system obejmie wszystkich czynnych podatników VAT prowadzących ewidencję sprzedaży.
Począwszy od 25 stycznia, każdy z przedsiębiorców będzie zobowiązany do przesyłania dokumentów księgowych do jednego, „wspólnego” systemu. Ma to sprzyjać dalszemu uszczelnieniu systemu podatkowego w Polsce i wyższym wpływom do budżetu. Jaki wpływ na działanie przedsiębiorców przyniesie ta zmiana? Tego dowiemy się za pewien czas. Podkreślić należy, że to mali i średni przedsiębiorcy generują największe dochody dla budżetu kraju, a to właśnie oni odczują tę zmianę najbardziej.
Nowe ulgi w ZUSie dla początkujących przedsiębiorców
Kolejna zmiana dotyczy formalności związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Rząd wprowadził uproszczenie formy rozliczania się przedsiębiorców z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, polegające na zastąpieniu trzech przelewów jednym. Jednakże nie możemy zapominać, że są to jedynie kwestie formalne, a jednym z głównych czynników mających wpływ na rozwój firm i zwiększenie zatrudnienia mają koszty pracy, które niestety stale rosną.
ZUS zapowiedział także wprowadzenie 6-cio miesięcznego okresu bez opłat dla nowych przedsiębiorców lub tych, którzy chcą ponownie otworzyć działalność gospodarczą. Ma to działać przy założeniu, że upłynęło 5 lat od zamknięcia poprzedniej firmy (tzw. „ulga na start”). Po półrocznym okresie wolnym od składek na ZUS, przez kolejne 24 miesiące przedsiębiorcy będą mogli korzystać z obniżonych stawek. W kolejnych 24 miesiącach będą płacić preferencyjne składki. Równocześnie trwają prace nad projektem, który wydłużyłby ten okres do 3 lat. Jeżeli taki przepis wejdzie w życie, początkujący przedsiębiorcy będą mogli przez 3,5 roku korzystać z preferencyjnych warunków dotyczących opłat na ZUS.
Koniec faktur kosztowych z kapelusza
Do tej pory nie było problemu z otrzymaniem faktury VAT na podstawie paragonu fiskalnego. Wystarczyło przedstawić paragon w ciągu 3 m-cy od daty zakupu, by otrzymać fakturę – niezależnie od tego, czy poniesiony koszt był faktycznie poniesiony przez przedstawiającego paragon. Od 2018 roku otrzymanie faktury VAT na podstawie paragonu możliwe będzie jedynie w przypadku paragonu zawierającego nr NIP. Jest to kolejny krok w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego i ściągalności podatku VAT, przy jednoczesnym utrudnieniu pozyskiwania kosztów, których przedsiębiorca realnie nie poniósł.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.