Trendy w branży transportu i logistyki
W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania tematem wykorzystania innowacyjnych technologii w branży transportu i logistyki. Najpopularniejsze trendy dotyczą zrównoważonego rozwoju, automatyzacji i robotyzacji oraz działań proekologicznych. w artykule przybliżymy niektóre z nich.
Automatyzacja procesów i rozwój personelu
Coraz częściej firmy decydują się na wdrożenie operacji logistycznych, które opierają się na komunikacji machine-to-machine (wymianie informacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami), inwestując jednocześnie w rozwój osobisty pracowników i ich edukację w temacie nowych technologii.
Również robotyka magazynowa odbywa się zazwyczaj bezproblemowo, bez konieczności wprowadzania odczuwalnych zmian strukturalnych w organizacji. Dzięki nowoczesnym technologiom prace magazynowe są coraz łatwiejsze i bezpieczniejsze – niwelują ryzyko wypadków i ułatwiają rozbudowę magazynów, chociażby dzięki temu, że maszyny mogą fizycznie wybierać przedmioty z dowolnych poziomów.
Bezpieczeństwo na drogach
W kolejnych krajach testowane są pojazdy autonomiczne. Ciekawym rozwiązaniem jest również technologia vehicle-to-everything. Protokół bazujący na sieci 5G umożliwia bezprzewodową komunikację samochodów z infrastrukturą, innymi pojazdami i pieszymi, poprawiając tym samym bezpieczeństwo na drogach. Co ciekawe, samochody mogą rozpoznawać się nawzajem, nie będąc w polu widzenia. Technologia jak na razie testowana jest na ulicach Hiszpanii.
Proekologiczny transport
18 lutego tego roku Unia Europejska zadecydowała o regulowaniu emisji CO2 przez samochody ciężarowe. Już od dłuższego czasu producenci stawiają na poprawę ekonomiki paliowej i redukcji oddziaływania na klimat. Kolejne firmy wprowadzają modele samochodów wyposażonych w napęd elektryczny, inwestują także w rozwiązania wykorzystujące gaz ziemny i biogaz.
Chociaż transport lotniczy jest najtańszą metodą dostarczania towarów w skali międzynarodowej, firmy logistyczne coraz częściej decydują się na przewóz towarów drogą kolejową. Opcja ta jest znacznie tańsza i bardziej przyjazna dla środowiska.
Rozwój e-commerce
Liczba dokonywanych zakupów w sieci rośnie wyjątkowo dynamicznie. Szacuje się, że w ciągu kilku najbliższych lat sprzedaż w Internecie osiągnie wartość 4 trylionów dolarów. Branża logistyki transportowej, chcąc dostosować się do nadchodzących zmian, musi oferować kompletny łańcuch dostawy, usługi i realizację wysyłki oraz gwarantować efektywną współpracę ze sprzedawcą e-commerce.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.