Gargulce i replika dłoni bohatera serialu – czy da się zrobić na tym biznes?
Rzemieślnicy z Rextorn Metalwork na co dzień zajmują się wykonaniem ornamentów architektonicznych z metali szlachetnych. Ale ich pracami zainteresowała się stacja HBO, która zleciła firmie wykonanie niecodziennego projektu – dłoni jednego z głównych bohaterów „Gry o tron”.
Rextorn Metalwork to pracownia rzemieślnicza, którą założyło dwóch przyjaciół – Tomasz Grabarczyk i Piotr Mojka. Specjalizuje się w ręcznym wykonaniu ozdobnych detali architektonicznych z miedzi, mosiądzu oraz cynku. Jej domeną jest jedna z trudniejszych dziedzin metaloplastyki – repuserstwo. To technika polegająca na ręcznym kuciu wyrobów z blachy, poprzez wybijanie na zimno wgłębień, dających po drugiej stronie wypukły wzór. Pracownia zyskała ogólnoświatowy rozgłos dzięki współpracy z HBO. Stacja zamówiła bowiem autorską dłoń jednego z głównych bohaterów serialu „Gra o tron” – Jaimego Lannistera. Od czego się zaczęło?
Biznes przyjaciół ze szkolnej ławki
Początkowo repuserstwem interesował się wyłącznie Piotr, który ukończył liceum plastyczne i przez 10 lat pracował w zakładzie konserwacji zabytków. Wykonywał różnego rodzaju ozdobne detale architektoniczne, takie jak lukarny, maszkarony, rzygacze dachowe i sterczyny. Podczas rozmowy z Tomaszem przyznał, że marzy o założeniu własnej pracowni, na którą nie ma funduszy. Z kolei jego przyjaciel chciał wystartować wtedy z własnym biznesem, na który nie miał jeszcze sprecyzowanego pomysłu. Mężczyźni zrozumieli, że przyświeca im ten sam cel i zdecydowali się połączyć siły.
W 2011 roku stworzyli pierwsze autorskie projekty rzygaczy i gargulców, które wystawiali na internetowych portalach aukcyjnych. Początkowo swoją działalność finansowali z prywatnych oszczędności Tomasza. Start był skromny – ich pracownią był tani blaszany garaż o powierzchni 15 mkw.
Sukces na miarę Hollywood
Przyjaciele pokładali nadzieje w rynku renowacji obiektów zabytkowych we Wrocławiu, ale jako pracownia rzemieślnicza o bardzo wąskiej specjalizacji nie mieli szans w przetargach organizowanych przez miasto, które zwyciężały duże firmy zajmujące się kompleksową renowacją obiektów zabytkowych. Wtedy zdecydowali się pójść inną drogą i stworzyć materiał, który dotrze do szerszego grona odbiorców, ukazując możliwości pracowni.
W głowach przedsiębiorców zrodził się pomysł nagrania filmu ukazującego proces powstawania repliki smoczego jaja z serialu „Gra o tron”. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę – materiał wywołał ogromne zainteresowanie w internecie i zaczął się wirusowo rozprzestrzeniać. Gdy opublikował go serwis BoredPanda, film zgromadził niemal 8 milionów wyświetleń w ciągu 24 godzin.
To najprawdopodobniej wtedy pracownię Rextorn Metalwork dostrzegła stacja HBO. Pod koniec 2018 roku firma dostała propozycję uczestnictwa w programie „Create For The Throne”, do którego zostało wybranych 18 artystów z całego świata. Zadaniem polskich rzemieślników było stworzenie własnej wizji dłoni jednego z głównych bohaterów serialu „Gra o tron” – Jaimego Lannistera.
W swoim projekcie rzemieślnicy musieli zawrzeć kluczowe momenty z życia postaci. Na realizację dostali pięć tygodni, z czego blisko dwa trwały prace projektowe i konsultacje z HBO. Gotowa dłoń została zaprezentowana podczas oficjalnej premiery finałowego sezonu „Gry o tron” na Broadwayu, zorganizowanej dla celebrytów ze świata filmu i telewizji.
Nietypowe zlecenia
Realizacja dla HBO była wyróżnieniem, ale też ukoronowaniem drogi, którą w 2013 roku obrali sobie rzemieślnicy, tworząc swój pierwszy film ze smoczym jajem. Z czasem ich pracownia przeniosła się ze skromnego „blaszaka” do wymarzonej, zabytkowej hali z czerwonej cegły o powierzchni blisko 250 mkw., mieszczącej się na terenie XIX-wiecznego Browaru Mieszczańskiego we Wrocławiu.
C
W najbliższej przyszłości Rextorn Metalwork planuje skupić się na rozwinięciu najmłodszej gałęzi swojego biznesu – organizowaniu warsztatów repuserskich, które z edycji na edycję cieszą się rosnącą popularnością. Rzemieślnicy przygotowują szkolenia dla osób, które chciałyby bliżej poznać tę unikatową technikę. Kursanci mają okazję spróbować czegoś nowego i doświadczyć pracy z metalem. A wszystko to pod okiem doświadczonych ekspertów, którzy zyskali uznanie Hollywood.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.