Jak zrobić licencję na drona i czy warto?
Drony są coraz powszechniej używane przez pasjonatów nowych technologii i fotografii. Nic dziwnego – najtańsze modele można nabyć już za kilkaset złotych. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zainwestowanie w dobrej jakości sprzęt, który pozwoli zarabiać na wykonywaniu ujęć z powietrza. Aby zacząć swoją przygodę z profesjonalną fotografią dronową, zgodnie z polskim prawem należy uzyskać odpowiednią licencję na drona.
Warunki odbycia kursu
Aby zdobyć świadectwo kwalifikacji operatora drona (UAVO), trzeba mieć ukończone 18 lat i wykonać aktualne badania lekarskie. Szkolenie można odbyć w jednym z certyfikowanych prywatnych ośrodków. Sam kurs trwa od trzech do pięciu dni. Co ważne, do przystąpienia do szkolenia nie jest wymagane żadne doświadczenie ani posiadanie własnego drona.
Uprawnienia na drona niezbędne są w przypadku lotów, w których dron znajduje się poza zasięgiem wzroku pilota oraz przy użyciu dronów cięższych niż 249 g. Bez rejestracji i szkolenia można latać sprzętem o niższej wadze, który nie posiada kamery.
Ile kosztuje uzyskanie licencji na drona?
Koszt przystąpienia do egzaminu i uzyskania świadectwa to 207 złotych. Kolejne wydatki związane są z badaniami lekarskimi i wydaniem orzeczenia lekarskiego – przynajmniej 200 złotych. Największy koszt związany jest z odbyciem samego szkolenia – zazwyczaj od 1000 do 2000 złotych za naukę latania dronem w zasięgu wzroku (licencja VLOS), a od 2000 do 3000 złotych za bardziej zaawansowaną naukę latania dronem poza zasięgiem wzroku (licencja BVLOS).
A ile kosztuje sam dron? Na profesjonalny model trzeba przeznaczyć od 5000 do nawet 25 000 złotych. Te droższe wyposażone są w lepsze kamery i bardziej czułe moduły GPS, które ułatwiają naprowadzane urządzenia. Mają także mocniejsze baterie, które pozwalają na dłuższą pracę. Warto również zainwestować w dodatkowy tablet, który umożliwi wygodne sterowanie i podgląd obrazu.
Inwestycja w dobry sprzęt i rozwój swoich kompetencji wymaga sporego nakładu finansowego. Warto skorzystać z dostępnych opcji finansowania, chociażby z wygodnego Leasingu Swobodnego. Wydatki z pewnością zwrócą się w przyszłości.
Jaki biznes mogą otworzyć posiadacze licencji na drona?
Przed posiadaczami profesjonalnych dronów otwiera się szereg możliwości. Mogą pozyskiwać komercyjne zlecenia na robienie zdjęć i filmów z powietrza, mapowanie terenu i modelowanie 3D czy robienie pomiarów działek i nieruchomości. Drony można wykorzystywać również do monitoringu obiektów z powietrza (np. w celu kontrolowania etapów budowy), a także do wykonywania pomiarów środowiskowych czy nawet transportu medycznego. Lista branż, w których przyda się licencja na drona, jest naprawdę szeroka: od foto/video, przez geodezję, budownictwo, służby mundurowe i ratownictwo, aż po rolnictwo, ochronę środowiska i wiele innych.
Za tego typu zlecenia stawki wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Operatorzy z dużym doświadczeniem i rozbudowanym portfolio mogą zarobić nawet 4000 złotych za dzień zdjęciowy na planie filmu lub reklamy.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.