Delegacja krajowa i zagraniczna – co przysługuje pracownikom?
Pracownicy zatrudnieni w Polsce mogą liczyć na pokrycie niezbędnych wydatków poniesionych w ramach krajowej lub zagranicznej podróży służbowej. Muszą jednak pamiętać o określonych limitach oraz odpowiednio udokumentować poniesione podczas delegacji koszty.
Delegacja a oddelegowanie – definicje
Delegacja nie jest pojęciem tożsamym z oddelegowaniem pracownika. O delegacji mówimy wtedy, gdy pracownik udaje się w podróż służbową poza miejscowość siedziby przedsiębiorstwa lub swojego stałego miejsca pracy. Polecenie wyjazdu służbowego wydaje pracodawca, a jego forma oraz treść mogą być dowolne. Zachowanie formy pisemnej ułatwia jednak przedsiębiorcy późniejsze rozliczenie podróży służbowej. Delegacja jest więc zmianą miejsca wykonywania obowiązków służbowych o charakterze okazjonalnym i tymczasowym. Po jej zakończeniu, podwładny wraca więc do dotychczasowego miejsca świadczenia stosunku pracy.
Oddelegowanie pracownika jest natomiast stałą zmianą miejsca zatrudnienia, którą należy uwzględnić w treści umowy o pracę. W odróżnieniu od wyjazdu służbowego, oddelegowanie nie musi nastąpić na skutek polecenia pracodawcy – może również wynikać z inicjatywy samego pracownika.
Zasady ustalania limitów zwrotu kosztów oraz diet pracowniczych
Pracodawcy wysyłający swoich pracowników na delegację powinni stosować się do zasad zapisanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku. Dokument ten zawiera m.in. limity zwrotu kosztów, obowiązujące zarówno w przypadku delegacji krajowych oraz zagranicznych. Dotyczą one pracowników zatrudnionych w sferze budżetowej. Prywatni pracodawcy nie muszą ściśle stosować się do zasad zawartych w rozporządzeniu. Mają możliwość samodzielnego ustalania limitów zwrotów, jednak nie mogą być one mniej korzystne niż obowiązujące dla pracowników sektora publicznego. Przyjęte regulacje powinny zostać wpisane w regulaminie wynagradzania, postanowieniach układu zbiorowego lub w umowie o pracę.
Dieta podczas delegacji
Jeżeli delegacja krajowa trwa dłużej niż jeden dzień, wówczas za każdą kolejną dobę naliczana jest dieta w pełnej wysokości. Będzie tak również w sytuacji, gdy nie minęła jeszcze pełna doba, lecz przeszło 8 godzin. Jeśli natomiast podróż służbowa zakończy się przed upływem 8 godzin danej doby, wtedy pracownikowi należy się 50% krajowej diety.
Pełna wysokość diety podczas delegacji zagranicznej jest uzależniona od stawek obowiązujących w danym kraju – można je znaleźć w załączniku do rozporządzenia. Pracownik otrzymuje pełną dietę pod warunkiem, że podróż służbowa za granicę trwała ponad 12 godzin. Jeśli minęło od 8 do 12 godzin, wtedy przysługuje 50% diety, a do 8 godzin 1/3 pełnej wartości. Zatrudniony może liczyć na 25% kwoty diety w przypadku, jeżeli pracodawca finansuje mu całodobowe wyżywienie. Zapewnienie śniadania obniża dietę o 15%, obiadu o 30%, a kolacji także o 30%.
Pokrycie kosztów podróży służbowej
Pracownikowi przysługuje zwrot całości wydatków związanych z przejazdem do miejsca docelowego delegacji. Powinien w tym celu odpowiednio udokumentować poniesione koszty. Może również liczyć na pokrycie dodatkowych wydatków, które zostaną uznane przez pracodawcę za niezbędne. Można do nich zaliczyć m.in. opłaty za korzystanie z autostrad, za bagaż, miejscówkę czy parking.
Komunikacja miejscowa
Pracownik przebywający na delegacji ma także możliwość odzyskania wydatków poniesionych na miejscu w związku z dojazdami. W przypadku delegacji krajowej, zatrudnionemu przysługuje zwrot poniesionych kosztów na podstawie okazanych faktur, rachunków i biletów. Jeżeli jednak ich nie zgromadził, wtedy ma prawo do otrzymania za każdą dobę ryczałtowej kwoty 6 zł (20% diety) za dojazdy środkami komunikacji miejscowej.
Pracownikowi podczas delegacji zagranicznej również przysługuje ryczałt za każdy dzień komunikacji miejscowej. Wynosi on 10% pełnej diety w docelowym kraju za każdą rozpoczętą dobę. Zatrudniony nie będzie miał prawa do otrzymania zwrotu, jeżeli nie podejmował takich podróży lub przemieszczał się samochodem, motorowerem bądź motocyklem. Ryczałt nie przysługuje ponadto w sytuacji, kiedy koszty dojazdu finansuje pracownikowi jego pracodawca.
Zatrudniony przebywający na delegacji zagranicznej może ponadto otrzymać zwrot wydatków w związku z przejazdem z/do dworca, portu lub lotniska do/z miejsca noclegowego. Przysługująca kwota odpowiada wartości jednej zagranicznej diety. W przypadku ponoszenia przez podwładnego kosztów dojazdu jedynie w jedną stronę, ma on prawo do ryczałtu w wysokości 50% diety.
Zwrot wydatków za noclegi
Na podstawie faktur i rachunków pracownik ma również prawo odzyskać wydatki na noclegi podczas delegacji zagranicznej. W przypadku każdego z krajów obowiązuje określony limit zwrotu. Jeśli pracodawca nie finansuje noclegu, a pracownik nie zebrał stosownej dokumentacji, wtedy przysługuje ryczałt w kwocie 25% limitu noclegowego.
Delegacja a zaliczka
Pracownik może otrzymać zaliczkę na planowane wydatki podczas podróży służbowej. W przypadku delegacji zagranicznej, jest ona wypłacana zwykle w walucie państwa docelowego. Za zgodą pracownika istnieje również możliwość wypłaty w złotówkach, według średniego kursu NBP w dniu przekazania zaliczki.
Rozliczenie delegacji
Osoba przebywająca na delegacji ma obowiązek rozliczenia wszystkich wydatków w terminie do 14 dni od powrotu z podróży służbowej. Uzyskane diety, do wysokości limitu, są zwolnione z podatku dochodowego i nie powodują zwiększenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracownika. Do rozliczenia należy dołączyć wszelkie dowody poniesionych wydatków.
Co ważne, pracodawca ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z podróżą służbową podwładnych.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.