Czy SDI doprowadzi do rewolucji na rynku?
W czasach, w których niemal przymusem jest nadążać za dynamicznym rozwojem technologii, biznes powinien stać się pierwszym polem, w którym warto – a nawet trzeba – trzymać rękę na pulsie. Pomóc w tym może infrastruktura definiowana programowo, czyli SDI.
SDI – co to znaczy?
Infrastruktura definiowana programowo (SDI, z angielskiego Software-Defined Infrastructure) to technologia, która realnie pozwala napędzić biznes, powodując jednocześnie jego przemodelowanie. Cyfryzacja jest nieunikniona, zaś dane mnożą się w sposób nieograniczony, co wymaga sprawnego działania. Nie tylko pod kątem stałego polepszania i poszerzania oferty swojej firmy, ale także śledzenia działań konkurencji.
W najprostszym ujęciu SDI to zwirtualizowanie wszystkich aspektów serwerowni (nie tylko samych serwerów, ale także pamięci masowych) oraz wirtualizacja na poziomie kontenerów. Pozwala to na stworzenie szybkiego, zautomatyzowanego i wydajnego środowiska IT, znacznie bardziej elastycznego niż w starym modelu.
SDI to nie tylko zmiana technologiczna, która czeka przedsiębiorstwa, ale systemowa transformacja organizacji. Przejście w nową technologię oznacza przeorganizowanie modelu biznesowego i jego realizacji w firmie – między innymi dlatego widoczny jest opór wielu organizacji przed tak głębokimi zmianami.
Polski biznes a SDI
Mimo świadomości tego, co czeka polskie przedsiębiorstwa, wciąż nie widać masowego wdrażania infrastruktury definiowanej programowo. Skąd takie podejście? Czy to brak cyfrowego zaufania? Obawa przed tak dogłębną zmianą w firmie?
Jedno jest oczywiste – szybkość reakcji, zmiany kierunków rozwoju biznesu jest ogromnie ważna w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Działy IT mają pełne ręce roboty. Powinny bowiem stale ewoluować, zapewniać przedsiębiorstwom dostęp do własnych, samoobsługowych chmur.
Dążenie do wyższego poziomu automatyzacji to nie lada wyzwanie, ale odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie SDI, która jest nieuniknionym etapem rozwoju nowoczesnego, sprawnie działającego przedsiębiorstwa. Polskie firmy są przyzwyczajone do dotychczas stosowanych rozwiązań, dlatego ich świadomość dotycząca SDI jest niezbyt rozbudowana. Z drugiej strony występuje obawa, że infrastruktura definiowana programowo zawłaszczy miejsca pracy. Nie chodzi jednak o zastępowanie pracowników, a ułatwienie im wypełniania codziennych obowiązków i oszczędność ich czasu.
Korzyści z wprowadzenia SDI w swojej firmie
Należy pamiętać, że wprowadzenie infrastruktury definiowanej programowo ma przede wszystkim wiele zalet, do których należą m.in.:
- automatyzacja procesów (oszczędność czasu i zmniejszenie błędów ludzkich),
- wzrost bezpieczeństwa,
- zachowanie ciągłości pracy,
- szybsze wdrażanie nowych usług i rozwiązań,
- większa świadomość biznesowa działu technologicznego,
- zwiększenie konkurencyjności.
Infrastruktura definiowana programowo może być dopasowana do konkretnych i obecnych potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki temu firma elastycznie kształtuje swoje środowisko IT. SDI umożliwia firmom zwinny i sprawny rozwój na poziomie, jaki był nie do osiągnięcia wcześniej. Może warto działać, gdy konkurencja nie śpi?
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.