CitySpace, czyli miejsce pracy skrojone na miarę [WYWIAD]
CitySpace jest polskim operatorem elastycznych powierzchni biurowych. Dzisiaj dysponuje największą siecią lokalizacji w całym kraju. O prywatnych gabinetach, przestrzeniach coworkingu i wirtualnych biurach rozmawiamy z Jarosławem Batorem, dyrektorem zarządzającym CitySpace.
Jakie były początki firmy CitySpace i najważniejsze momenty w jej historii?
Nasza historia sięga roku 2015, kiedy jako Compass Offices otworzyliśmy w Polsce pierwszą lokalizację w biurowcu Rondo 1. Od 2016 roku, już jako CitySpace, jesteśmy częścią Echo Investment, największego polskiego dewelopera z bogatym doświadczeniem we wszystkich głównych sektorach rynku nieruchomości. Rozpoczęcie współpracy z Echo było kluczem do sukcesu. Czerpiemy z wiedzy i doświadczenia, budujemy synergię naszych produktów oraz wykorzystujemy biurowce Echo jako miejsca realizacji naszych kolejnych projektów. Dzięki temu dziś zarządzamy dziesięcioma centrami biur elastycznych w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Katowicach. Nasza łączna powierzchnia biurowa to ponad 18 tysięcy metrów kwadratowych. Dzięki doświadczeniu i współpracy z ekspertami potrafimy łączyć nowoczesne usługi biurowe z innowacyjnymi rozwiązaniami biznesowymi. W ten sposób podnosimy komfort pracy firm korzystających z naszych biur. Każdego dnia pracujemy na sukces międzynarodowych korporacji, małych i dużych przedsiębiorstw.
Proponują Państwo między innymi coworking, czyli wynajmowanie powierzchni w biurze współdzielonym z innymi pracownikami. Jak działa biurko na wynajem w praktyce?
Biurka w coworkingu wykorzystywane są w zróżnicowany sposób. Czasami są zajmowane przez wszystkie dni w tygodniu przez tę samą osobę, która traktuje taką przestrzeń jako jedyne miejsce pracy. Część użytkowników zajmuje je sporadycznie. W tej grupie dominują freelancerzy. Niektórzy z nich dużą uwagę zwracają na reprezentacyjny charakter powierzchni, gdzie mogą przyjmować gości. Ważne dla wszystkich jest to, że w cenie biurka otrzymuje się dostęp do całej współdzielonej części przestrzeni biurowej wraz ze wszystkimi udogodnieniami: internetem, recepcją, dostępem 24/7, obsługą poczty, nielimitowaną kawą i świeżymi owocami. Osoby, które często się przemieszczają pomiędzy miastami, doceniają, że mogą korzystać z naszych biur w kilku miejscach, w tym w obrębie jednego miasta. Mamy aż pięć lokalizacji w Warszawie, dwie we Wrocławiu i po jednej w pozostałych trzech miastach, w których jesteśmy obecni.
Kim są główni użytkownicy przestrzeni coworkingowych – freelancerzy, jednoosobowe działalności gospodarcze? Czy można mówić tutaj o branżach, które najczęściej decydują się na takie rozwiązanie?
Przestrzenie coworkingowe sensu stricte cieszą się największą popularnością wśród szerokiej grupy freelancerów. Wśród nich są osoby zajmujące się usługami IT, prawnymi, finansowymi lub związanymi z szeroko rozumianym projektowaniem.
Inaczej wygląda rzeczywistość w naszych pozostałych produktach: biurach prywatnych i dużych przestrzeniach typu open space. Ich popularność w danej branży zależy od regionu Polski. Nie ma reguły, niemniej można wyodrębnić najbardziej zainteresowanych: to przedstawiciele sektorów BPO/SSC, IT, energetycznego i mediów.
Dlaczego takie osoby decydują się na coworking space – co ich przyciąga, na jakie udogodnienia mogą liczyć?
CitySpace to centra biznesowe z biurami różnego rodzaju. Coworking to tylko jeden z elementów. Naszym głównym produktem są prywatne gabinety i przestrzenie typu open space. My zajmujemy się projektowaniem biur i zarządzaniem, a firmy koncentrują się na pracy. To jest dla nich bardzo zachęcające. Najemców przyciąga także kompleksowe wsparcie i długa lista udogodnień: całodobowy dostęp do biur, wszystkie usługi na jednej fakturze, codzienne sprzątanie, pełne wyposażanie, kuchnia z kawą, herbatą i wodą bez limitów, zniżka na sale spotkań, recepcja i wsparcie concierge, szybki internet i urządzenia biurowe wysokiej jakości, wsparcie managerów CitySpace na miejscu czy obsługa listów i paczek.
Firmy decydują się na korzystanie z biur CitySpace także ze względów bezpieczeństwa: elastyczne umowy gwarantują możliwość szybkiego reagowania na sytuację na rynku oraz dostosowywania liczby stanowisk pracy do bieżących potrzeb.
CitySpace to również wirtualne biura – na czym polega ta usługa?
Biuro wirtualne to możliwość rejestracji firmy pod wybranym adresem CitySpace. Zapewniamy obsługę poczty i dajemy możliwość korzystania z naszych sali konferencyjnych na preferencyjnych warunkach.
Kto i dlaczego decyduje się na rejestrację swojej firmy pod Państwa adresem?
Wirtualne biura CitySpace to usługa często wybierana przez firmy ceniące zaufanie, niezawodność, terminowość i obsługę na najwyższym poziomie. Możliwość rejestracji pod adresem CitySpace ułatwia start małym firmom, jednocześnie jest doskonałym rozwiązaniem dla firm o wielu podmiotach celowych. Usługa biura wirtualnego cieszy się największym powodzeniem w centrum CitySpace znajdującym się przy Rondzie ONZ 1 w Warszawie. To zrozumiałe, ponieważ mówimy o reprezentatywnym, prestiżowym adresie.
Czy Polska to dobre miejsce na lokalizację elastycznych powierzchni biurowych?
Tak, ekspansja tego typu usług w ostatnich latach udowadnia, że zaufanie do biur elastycznych rośnie. W latach 2015-2019 powierzchnia biur elastycznych w Polsce wzrosła pięciokrotnie, osiągając poziom 240 tys. mkw. Natomiast licząc od 2005 roku, wzrost wynosi 530%. Biura elastyczne są w komfortowej sytuacji, ponieważ mogą być albo autonomiczną siedzibą firmy, albo uzupełnieniem tradycyjnych biur, na które w naszym kraju zapotrzebowanie jest wciąż wysokie. Biuro elastyczne należy traktować jako wartość dodaną dla pracownika, który zyskuje wybór miejsca pracy, dzięki czemu może pracować bliżej domu.
Czy i jak zmieniło się znaczenie elastycznych przestrzeni biurowych w czasie pandemii?
Biura elastyczne nabrały zdecydowanie większego znaczenia. Należy zwrócić uwagę na to, że epidemia tylko przyspieszyła zachodzące od dłuższego czasu zmiany i stała się źródłem nowych wymagań firm. Po wybuchu epidemii wiele przedsiębiorstw wprowadziło pracę zdalną. Teraz testują długofalową strategię pracy hybrydowej. Oznacza to, że nowa metodologia pracy dopiero się wyklaruje. W obliczu tego wyzwania znakomicie odnajdą się firmy korzystające z biur elastycznych, których specyfika doskonale odpowiada na nowe potrzeby. Dotyczą one w rzeczywistości bezpieczeństwa – zarówno biznesowego, jak i osobistego.
Biura elastyczne oferują bezpieczeństwo finansowe dzięki elastycznym terminom zawierania umów najmu, a ponadto w obliczu problemów lub nowego pracochłonnego projektu firma może dostosować liczbę stanowisk pracy. Jednocześnie bardzo ważna stała się troska o zdrowie pracowników. W biurach pojawiły się m.in. środki dezynfekujące, zastosowano kontrolę przepływu gości, wprowadzono możliwość instalacji dodatkowego wyposażenia. Nowe warunki pociągnęły za sobą konieczność zaktualizowania strategii tworzenia biur. Powierzchnia biurowa ulega rozproszeniu, co oznacza, że biura otwierane są w różnych lokalizacjach na terenie jednego miasta. Dzięki temu poszczególne zespoły mogą pracować w różnych miejscach, co przekłada się na bezpieczeństwo oraz wygodę w rozumieniu krótszych dojazdów do pracy. Pracownicy zyskują tym samym lepszą możliwość łączenia pracy biurowej ze zdalną.
Jakie mają Państwo plany na przyszłość – bliższą i dalszą?
Mamy bardzo ambitne plany na najbliższą i dalszą przyszłość. Kontynuujemy dynamiczny rozwój. Jak na operatora biur elastycznych przystało, będziemy konsekwentnie rozwijać katalog usług i dostosowywać go do zmieniającej się sytuacji na rynku oraz do nowych potrzeb klientów. Z początkiem października oddaliśmy do użytku ponad 800 metrów kwadratowych nowej powierzchni we wrocławskim CitySpace Nobilis. Przed końcem bieżącego roku ukończymy modernizację dwóch przestrzeni biurowych w Warszawie: Rondo 1 oraz Park Rozwoju. Natomiast w styczniu powiększymy nasze biura w Tryton Business House w Gdańsku do ponad 2 tys. mkw, a następnie rozpoczniemy prace remontowe w warszawskim CitySpace Plac Unii.
Na tym jednak nie koniec. W przyszłym roku planujemy otwarcie dwóch zupełnie nowych centrów biurowych: we Wrocławiu i w Katowicach. W dłuższym okresie planujemy wejście na nowe rynki regionalne.
Jarosław Bator
Dyrektor Zarządzający CitySpace
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.