5 mitów o leasingu IT
Leasing już dawno przestał się kojarzyć polskim przedsiębiorcom tylko i wyłącznie z autami firmowymi. W ofercie leasingodawców znajdują się również specjalistyczne maszyny i urządzenia, sprzęt medyczny czy nieruchomości. Dynamicznie rozwija się też sektor leasingu IT. Zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu w I półroczu 2018 roku był to wzrost blisko 33% r/r.
Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po leasing jako źródło finansowania inwestycji informatycznych. Świadomość, że leasing dotyczy także branży IT systematycznie rośnie, ale jest jeszcze wiele do zrobienia w tym obszarze. Jakie wątpliwości dotyczące leasingowania rozwiązań informatycznych pojawiają się najczęściej?
Czy można leasingować oprogramowanie?
Sprzęt IT, taki jak komputery stacjonarne i przenośne, monitory, serwery i urządzenia POS, to zaledwie jeden element inwestycji informatycznej. Podstawą digitalizacji firmy jest przede wszystkim innowacyjne oprogramowanie, które również może być przedmiotem leasingu. Możliwość leasingowania licencji warunkowana jest zgodą producenta oprogramowania. Należy zaznaczyć, że nie jest możliwy leasing oprogramowania w wersji chmurowej.
Czy można objąć leasingiem usługę wdrożeniową?
W przypadku dużej inwestycji informatycznej, koszt wdrożenia może dorównać cenie zakupu licencji. Usługa wdrożeniowa, na którą składa się instalacja systemu, konfiguracja, migracja danych i implementacje, również częściowo może zostać objęta leasingiem. Tutaj leasingodawcy indywidualnie rozpatrują poszczególne inwestycje i decydują o tym, jak część inwestycji może zostać sfinansowana. Natomiast wątpliwości natury podatkowej rozwiewa art. 16 Ustawy o podatku dochodowym, gdzie do wartości początkowej oprogramowania zaliczane są koszty instalacji i uruchomienia.
Czy mikro i małe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z leasingu IT?
Leasing jest narzędziem przeznaczonym zarówno dla małych, jak i dużych podmiotów. Z oferty mogą skorzystać wszystkie spółki prawa handlowego, ale również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a także nowoutworzone firmy – czyli najczęściej mikroprzedsiębiorcy. Każdy z tych podmiotów znajdzie finansowanie dla siebie. Leasing może dotyczyć zakupu pojedynczego laptopa kosztującego kilka tysięcy złotych, jak również kompletnej inwestycji informatycznej wdrażanej w skali przedsiębiorstwa, gdzie wchodzą w grę kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych.
Czy leasing jest droższy od pożyczki?
Leasing okazuje się często najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem pozwalającym na zakup czy rozwój zasobów informatycznych firmy. Elastyczne parametry oferty pozwalają na dopasowanie leasingu do potrzeb i możliwości danej firmy, a oprocentowanie jest konkurencyjne w stosunku do produktów bankowych. Korzyścią bardzo docenianą przez przedsiębiorców jest możliwość zmniejszenia obciążeń podatkowych przy leasingu. Szczególnie korzystny jest leasing operacyjny, gdzie do kosztów uzyskania przychodu zaliczana jest całość rat leasingowych – zarówno ich część kapitałowa, jak i odsetkowa, a także wpłata początkowa w wysokości, na jaką zdecydował się przedsiębiorca. Dla najmniejszych firm jest to często jedyna możliwa forma optymalizacji podatkowej.
Czy procedury leasingowe są skomplikowane?
W porównaniu z procedurą pożyczkową banków, leasing jest narzędziem prostym. W przypadku najmniejszych inwestycji transakcje mogą całkowicie odbywać się online i nie wymagają przedstawiania żadnej dodatkowej dokumentacji.
Dla inwestycji rzędu kilkuset tysięcy złotych konieczne jest przesłanie krótkiego wniosku leasingowego i podstawowej dokumentacji finansowej firmy. Decyzja po stronie leasingodawcy podejmowana jest nawet w ciągu godziny, a podpisanie umowy może mieć miejsce w siedzibie klienta. Na szczególnie szybkie i przyjazne procedury mogą liczyć firmy, które wybierają oprogramowanie producentów współpracujących z firmami leasingowymi. Umowa ramowa określająca zasady współpracy pomiędzy tymi podmiotami reguluje bowiem zasady leasingowania licencji i prawa autorskie.
Zmiany w branży IT zachodzą niezwykle dynamicznie, wymuszając na przedsiębiorcach konieczność systematycznej wymiany sprzętu i zakupu oprogramowania nowej generacji. Dzięki możliwości leasingowania rozwiązań IT, firmy mają dostęp do nowych technologii bez konieczności angażowania całości środków. Leasing daje przede wszystkim ogromną redukcję kosztów początkowych inwestycji, rozkładając obciążenie finansowe w czasie, ale też wspomniane wcześniej korzyści podatkowe.
Magdalena Trybus
Specjalista ds. finansowania
Comarch SA
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.