Start-upy unowocześnią administrację publiczną? Rusza GovTech!
Rynek zamówień publicznych zostanie otwarty dla start-upów technologicznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Czy administrację publiczną czeka cyfrowa rewolucja?
Powiedzmy sobie szczerze – administracja publiczna nigdy nie była liderem innowacji. W czasach, gdy technologie rozwijają się tak szybko jak nigdy wcześniej, a obywatele coraz więcej czasu spędzają w sieci, instytucje publiczne mają dużo do nadrobienia.
GovTech Polska – aktywuj pomysły!
Rozwiązaniem tych problemów ma być GovTech Polska. To projekt, którego celem jest “znalezienie innowacyjnych rozwiązań rzeczywistych wyzwań polskiej administracji publicznej z zastosowaniem najnowszych rozwiązań programistycznych”. Ponadto GovTech Polska ma wypracować “modele współpracy administracji publicznej z innowatorami” oraz sprawić, żeby “pieniądze wydawane na realizację zadań państwa trafiały także do start-up’ów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które zaproponują administracji najbardziej efektywne i nowatorskie rozwiązania”.
Początki projektu
Pierwszy krok został podjęty 12 listopada w polskiej ambasadzie w Paryżu. Tego dnia podpisano porozumienie GovTechu ze szkockim odpowiednikiem – CivTechem. W liście intencyjnym czytamy, że celem porozumienia jest stworzenie partnerstwa na bazie wymiany wiedzy, wspólnych wartości i wspólnego zamiaru, jakim jest wprowadzenie rewolucji cyfrowej do sektora publicznego. Przedstawiciel szkockiego CivTechu cytowany w komunikacie prasowym podkreślał, że „pionierskie programy govtechove z krajów takich jak Anglia, Szkocja, Finlandia czy Singapur pokazały, że współpraca administracji z innowatorami nie tylko przynosi korzyści obu stronom, ale przede wszystkim służy obywatelom”.
Czy GovTech unowocześni administrację publiczną?
Na stronie projektu www.govtech.gov.pl już teraz znajdują się konkretne wyzwania, z którymi zmaga się administracja publiczna. Wśród nich jest m.in. aplikacja wspierająca walkę z przemytem przy wykorzystaniu technologii rozpoznawania obrazów. Innym przykładem jest inteligentna wyszukiwarka baz danych dla administracji. Poszukiwane rozwiązania mają przełożyć się na lepsze funkcjonowanie państwa oraz poprawić jakość życia nas wszystkich.
Jakie będą efekty podpisanych porozumień? Tego dowiemy się wkrótce. Tymczasem wszystkich właścicieli softwarehouse’ów, startupów technologicznych i innowatorów zachęcamy do odwiedzenia strony projektu oraz śledzenia informacji o aktualnych wyzwaniach.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.