Startupy medyczne w Polsce i Europie
Startupy medyczne stają się silną częścią polskiej gospodarki, a ponad połowa z nich planuje swoją obecność na rynkach zagranicznych – wynika z najnowszego raportu „Top Disruptors in Healthcare”, opracowanego przez: AI w Zdrowiu, WZDROWIU, Polską Federację Szpitali oraz grupę Młodzi Menedżerowie Medycyny.
W jakich obszarach medycznych działają
Do najczęstszych obszarów, w jakich działają polskie startupy medyczne, możemy zaliczyć onkologię i kardiologię – podobnie było w ubiegłym roku. Jak od lat podają międzynarodowe organizacje, choroby nowotworowe i schorzenia sercowo-naczyniowe są jednymi z głównych przyczyn nagłych zgonów na świecie. Przedsiębiorcy widzą więc spory potencjał we wprowadzeniu nowych technologii w tych obszarach, a także możliwość poprawy jakości opieki nad pacjentami.
W rankingu wysoko uplasowały się również: onkologia, neurologia, medycyna rodzinna, ortopedia, psychiatria, diagnostyka laboratoryjna i radiologia. Eksperci podkreślają zwiększone zainteresowanie obszarem psychiatrii. W Polsce z roku na rok zwiększa się świadomość społeczna w zakresie dbania o własne samopoczucie i zdrowie psychiczne. Zbieramy również pokłosie pandemii COVID-19, w trakcie której wielu z nas doświadczyło poczucia osamotnienia. Wielu zmuszonych było też do nagłej zmiany swojej sytuacji zawodowej lub stylu życia, a niektórzy musieli poradzić sobie z żałobą po stracie bliskiej osoby.
Rośnie zainteresowanie sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym
Wśród badanych startupów medycznych, aż 60 procent z nich wskazało, że rozwija swoje technologie w obszarze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Rozwiązania te wspomagają pracę lekarzy i pielęgniarek. Przyspieszają analizę danych medycznych i polepszają optymalizację procesów.
Warto wspomnieć, że na świecie najwięcej rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji w medycynie wytwarzanych jest z myślą o usprawnieniu obrazowania radiologicznego. Poza radiologią, startupy, które wykorzystują rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, działają również prężnie w obszarach: onkologii, kardiologii, medycyny rodzinnej i ginekologii.
Jak wynika z raportu „Top Disruptors in Healthcare”, startupy medyczne rozwijają też szeroko rozumiane przyrządy i aparaturę (medical devices), rozwiązania telemedyczne, samodzielne aplikacje oraz platformy internetowe.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.