Tak zmieniał się biznes w Polsce przez ostatnie 30 lat. Te dane imponują!
Od 1991 roku aż pięciokrotnie przybyło firm w naszym kraju. Z okazji jubileuszu 30-lecia Grupy EFL sprawdzamy, jak zmieniał się biznes w Polsce w ostatnich trzech dekadach, a także czym polscy przedsiębiorcy najbardziej imponują naszym pracownikom.
Dowiedz się, ile jest firm w Polsce oraz jak wyglądała liczba przedsiębiorstw na początku lat 90. Sprawdź również, w jakim sektorze działa najwięcej polskich firm.
Ile jest firm w Polsce?
Liczba firm w Polsce to obecnie 2,54 mln – tak wynika z rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na koniec I kw. 2021 roku. Aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy o blisko 80 tys. od tego z początku 2020 roku, czyli tuż przed pandemią koronawirusa – wówczas wskaźnik wynosił 2,46 mln firm.
Zdaniem pracowników Grupy EFL to pokazuje ogromną siłę polskich przedsiębiorców. – Potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji i dążyć do realizacji własnych celów – mówi Mariusz, Release Manager, Lider Zespołu Utrzymania w EFL.
Z tym zdaniem zgadza się Ania, Samodzielny Specjalista w EFL Finance: – Polscy przedsiębiorcy potrafią dostosować produkcję i usługi do otaczającej rzeczywistości. Na przykład podoba mi się pomysł tzw. dark i cloud kitchen, czyli restauracji w chmurze, jedynie z dostawą do domu. Korzystając z jednej infrastruktury kuchennej, pracuje kilka restauracyjnych marek. A wszystko przez pandemię. „Przez” albo „dzięki” niej – dodaje.
W odniesieniu do polskich firm z ust pracowników Grupy EFL wielokrotnie padało słowo „kreatywność”. To właśnie na nią zwraca uwagę Sergiusz, Manager ds. Rozwoju Współpracy ze Spółkami Grupy EFL i Crédit Agricole, a także Joanna, Kierownik Działu Wsparcia Operacji i Obsługi Szkód Częściowych.
Natomiast Regina, Starsza Księgowa w EFL zauważa, że przedsiębiorcy są dużą częścią życia każdego z nas: – Rozwijają nowe produkty i rozwiązania, co przekłada się na zainteresowanie klientów nowościami i wpływa na zmianę jakości życia ludzi i środowiska – dodaje.
Liczba firm w Polsce 30 lat temu
Jeszcze w 1991 roku biznes w Polsce stanowiło „jedynie” 494 tys. firm – wynika z danych Instytutu Wspierania Przedsiębiorstw. Od tego czasu bardzo wysoką dynamiką wzrostu nowo zakładanych biznesów charakteryzował się sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jednocześnie miał wysoki, a przy tym stały procentowy udział w rynku – kształtował się na poziomie 98–99,8%. Tak jest również dzisiaj. Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości MŚP stanowią 99,8% rynku, a duże firmy to tylko 0,2%.
Znaczny wzrost liczby MŚP po 1991 roku był jednym z głównych czynników ograniczających bezrobocie w Polsce. Firmy te przejmowały zatrudnienie z likwidowanych i upadających wielkich państwowych zakładów. Udział sektora MŚP w liczbie pracujących w gospodarce (oprócz rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa i rybactwa) wzrósł z 55,7% w 1993 roku do 68% obecnie. W ostatnim czasie polska gospodarka staje się stopniowo coraz zasobniejsza w firmy zatrudniające ponad 10 pracowników, co jest dobrym znakiem, gdyż statystycznie to większe podmioty mogą wygenerować środki na inwestycje, innowacje oraz wyższe wynagrodzenia.
Zdaniem Adama, Dyrektora Regionu Warszawa w Sieci Sprzedaży, niezmiennie silna pozycja MŚP w Polsce pokazuje ich doskonałą umiejętność dostosowywania się do zmieniającego się otoczenia. Z tym zdaniem zgadzają się inni pracownicy Grupy EFL:
– Polscy przedsiębiorcy charakteryzują się zaradnością i operatywnością, dzięki czemu potrafią elastycznie reagować na potrzeby rynku. Do tego jakość usług i produktów sprawia, że z powodzeniem konkurują na wymagającym rynku z ofertą światowych liderów – mówi Tomasz, Autoryzowany Przedstawiciel w EFL Finance.
Biznes w Polsce – niegdyś przemysł, dzisiaj usługi
W czym specjalizują się polskie firmy? Obecnie ponad połowa przedsiębiorstw prowadzi działalność usługową, a blisko jedna czwarta zajmuje się handlem – wynika z danych PARP. „Jedynie” co dziesiąty biznes zajmuje się budownictwem, a nieco więcej, bo 13%, przemysłem. Jeszcze 30 lat temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej – wynika z Małego Rocznika Statystycznego 1993, w którym uwzględniono dane za 1991 rok. Dominował przemysł (co trzecie przedsiębiorstwo) i budownictwo (blisko co piąte przedsiębiorstwo). Handlem zajmowało się mniej niż 10% firm.
Myśląc o ostatnich 30 latach Małgorzata, Kierownik Działu Przygotowania i Atestacji Umów w EFL Finance, zwraca uwagę na ogromną odwagę i fantazję polskich przedsiębiorców: – Mimo mniej sprzyjających niż w Europie warunków do rozwoju biznesu, z odwagą mierzą się z nieprzyjaznymi procedurami, trudnym prawem i wysokimi kosztami prowadzenia firmy. Ale „przedsiębiorca potrafi”, bo jest kreatywny, pracowity i naprawdę odważny, co pozwala mu spełniać swoje marzenia – mówi.
Leasing napędem firm
Dzisiaj polskie przedsiębiorstwa są kołem zamachowym gospodarki. Ich udział w tworzeniu PKB przekracza 72%. W przypadku MŚP jest to 49,1%.
Po reformach oraz wejściu do Unii Europejskiej zyskały zupełnie nowe możliwości rozwoju. Ale wiele ułatwił również leasing, który pojawił się w Polsce w 1991 roku i szybko zaczął napędzać przedsiębiorczość. Wiele biznesów nie wyobraża sobie rozwoju bez leasingu.
Jednocześnie to biznes napędza rozwój branży leasingowej. Po pierwszych 5 latach jej wartość wzrosła dziewięciokrotnie (z 85 mln USD w 1992 roku do 750 mln USD w 1996 roku). A to był dopiero początek – według ostatnich danych ZPL obecnie sięga 160,6 mld zł, czyli 43 mld USD.
Regina, która pracuje w EFL już od 28 lat, doskonale pamięta czas przemian: – Wszyscy mamy świadomość, że wspólnie możemy zrobić wiele dobrego dla firm – mówi. – Ja też wiem, że robię coś ważnego i to daje mi duże poczucie spełnienia – dodaje.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.