Polska w czołówce krajów UE z największym samozatrudnieniem
Samozatrudnienie może sygnalizować obecność ducha przedsiębiorczości w dynamicznych i innowacyjnych gospodarkach. Sprawdzamy, w których krajach Unii Europejskiej jest najwięcej takich pracowników oraz jak Polska wypada na tle pozostałych państw Wspólnoty.
Coraz więcej osób decyduje się na tę formę zatrudnienia, polegającą na podjęciu działalności gospodarczej na własny rachunek i na własną odpowiedzialność. W całej Unii Europejskiej jest ponad 26 mln samozatrudnionych, czyli 14% wszystkich pracowników – wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego. Jak sytuacja wygląda w poszczególnych krajach i jak rozwija się samozatrudnienie w Polsce?
Gdzie jest najwięcej samozatrudnionych?
Najwyższy odsetek samozatrudnienia odnotowano w Grecji – 28%, co odpowiada ponad milionowi osób. Regionalnie na prowadzenie wysuwa się tutaj Peloponez na południu kraju (41%). Warto przy tym zauważyć, że przy wskaźnikach wynoszących ponad 31%, 11 spośród 13 regionów Grecji odnotowało najwyższy odsetek wśród wszystkich pozostałych w Unii Europejskiej. W ciągu pięciu lat te dane uległy niewielkiej zmianie. Wówczas samozatrudnieni stanowili 31% wszystkich pracowników w Grecji, natomiast w regionie Peloponez – 46%.
Polska na podium
Drugie miejsce przypadło Włochom – wśród ponad 22,6 mln pracowników, ponad 4,6 mln to osoby samozatrudnione (20%). Z 17-procentowym rezultatem Polska zajęła trzecią pozycję wśród krajów Unii Europejskiej (2,8 mln samozatrudnionych na 16 mln pracowników). Pięć lat temu ten odsetek utrzymywał się na podobnym, 18-procentowym poziomie (wówczas 2,8 mln na 15,5 mln). Niemal identyczny wynik osiągnęli Czesi oraz Holendrzy – 16%. Tuż za nimi uplasowała się Hiszpania, Malta, Rumunia oraz Słowacja – po 15%.
Podlasie w czołówce
Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego dane o samozatrudnionych w Polsce różnią się w zależności od regionu geograficznego i wahają się od 24% do 11%. Najwięcej takich pracowników odnotowano w województwie podlaskim (24%), lubelskim (23%) oraz świętokrzyskim (23%). Natomiast najmniej w województwie śląskim (11%), lubuskim (14%), dolnośląskim (14%) oraz opolskim (14%). Liczbowo takich pracowników najwięcej jest w stolicy (Eurostat osobno podlicza miasta stołeczne) – 293 tys. na 1,5 mln wszystkich zarejestrowanych pracowników.
Tutaj samozatrudnienie jest najmniejsze
Wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej najniższy odsetek samozatrudnionych można zauważyć w Luksemburgu – 7% (21 tys. samozatrudnionych na 284 tys. pracowników). Tuż za nim uplasowała się Dania z 8-procentowym rezultatem (204 tys. na 2,6 mln), Szwecja (9% – 429 tys. na 4,8 mln), Niemcy (9% – 3,5 mln na 40 mln), a także Węgry (10% – 447 tys. na 4,4 mln).
Dlaczego warto wybrać samozatrudnienie?
Korzyści wynikające z podjęcia tej formy zatrudnienia są obopólne – zarówno dla pracodawcy, jak i samego samozatrudnionego. Przede wszystkim samozatrudnienie oznacza niższe koszty dla pracodawcy, a tym samym lepsze zarobki dla pracownika. Dodatkowo niesie ze sobą korzyści podatkowe, takie jak odliczenia od podatku czy niższe stawki podatkowe. Samozatrudniony ma większą swobodę działania niż osoba zatrudniona na umowę o pracę – często sam wyznacza sobie czas pracy i ma szansę na realizację własnych pomysłów. Co ważne, nie musi on ograniczać się do współpracy tylko z jednym zleceniodawcą. Samozatrudnienie oznacza również możliwość skorzystania z kredytów oraz dotacji przeznaczonych dla małych przedsiębiorstw.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.