Przedsiębiorca jako konsument – nowy przywilej
Od 1 czerwca 2020 roku miały zacząć obowiązywać zmiany w Kodeksie Cywilnym w zakresie uprawnień osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Na ich mocy, w dużym uproszczeniu, przedsiębiorca ma być traktowany jak konsument. Zmiany wejdą jednak w życie dopiero od stycznia 2021 roku i obejmą nawet 2,5 miliona przedsiębiorców.
Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?
Od nowego roku każda osoba fizyczna, która prowadzi własną działalność gospodarczą i jest wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, mimo że jest przedsiębiorcą, w określonych sytuacjach będzie objęta ochroną przewidzianą dla konsumentów.
Wyjątek stanowią sytuacje, w których określony zostanie stosunek prawny, na przykład gdy umowa zostanie podpisana w imieniu przedsiębiorstwa. Umowa nie może mieć więc charakteru zawodowego i dotyczyć bezpośrednio branży, w której specjalizuje się przedsiębiorca. Stosunek transakcji ostatecznie będzie mógł być oceniony na podstawie kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności.
Co zyska przedsiębiorca?
Bardzo ważną zmianą jest możliwość reklamacji, także możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa – w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny oraz ponoszenia dodatkowych kosztów lub nawet 12 miesięcy, jeżeli sprzedawca wcześniej nie poinformuje dokonującego zakupu przedsiębiorcy o prawie odstąpienia od umowy. Wprowadzona zostanie również ochrona przed postanowieniami umownymi, które są sprzeczne z dobrymi obyczajami lub rażąco naruszają interesy konsumenta.
Określone zostaną również towary, po których nabyciu odstąpienie od umowy nie będzie możliwe. Zaliczają się do nich produkty, które po rozpakowaniu tracą swoje pierwotne wartości, a także towary wykonywane na indywidualne zamówienie, zgodnie z przyjętymi wcześniej specyfikacjami. Zwrócić nie będzie można również towarów, które mają krótki okres przydatności do spożycia, biletu lotniczego i biletów na wydarzenia kulturalne, które zostały zakupione przez internet.
Wszystkie zmiany określa ustawa z dnia 31 lipca 2019 roku o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U. z 2019 roku Poz. 1495). Usługodawcy i sprzedawcy muszą pamiętać o wprowadzeniu do swoich regulaminów dodatkowych zapisów dotyczących omawianej kategorii przedsiębiorców.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.