Nowe zasady wystawiania faktur VAT do paragonów
Od 1 stycznia tego roku weszły w życie nowe zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. Fakturę do sprzedaży zarejestrowanej w kasie fiskalnej i potwierdzonej paragonem można wystawić jedynie wtedy, gdy paragon zawiera NIP.
Jak mogę wystawić fakturę do paragonu?
Już w momencie sprzedaży klient musi określić, czy kupuje jako podatnik, czy jako zwykły konsument.
Przy paragonach, które nie przekraczają 450 złotych brutto (100 euro), wystarczy podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Klient otrzyma wtedy fakturę wystawioną w formie uproszczonej.
Przy paragonach powyżej 450 złotych brutto należy podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej, a następnie wystąpić do sprzedawcy o wystawienie właściwej faktury.
Jeśli kasa fiskalna w punkcie sprzedaży nie umożliwia wpisania NIP, nabywca powinien od razu poprosić o fakturę i poinformować, że dokonuje zakupu jako podatnik. Takiej transakcji sprzedawca nie rejestruje na kasie, tylko wystawia fakturę.
Klient, który nie poda NIP-u, po dokonaniu transakcji również może wystąpić o wystawienie faktury. Jednak w takim przypadku sprzedawca wystawi mu fakturę dla konsumentów, czyli bez NIP-u nabywcy.
Co istotne, każdy podatnik ma prawo do otrzymania od przedsiębiorcy faktury do paragonu fiskalnego potwierdzającego zakup w okresie do trzech miesięcy od dokonania zakupu lub skorzystania z usługi.
Czym jest faktura uproszczona?
Faktura uproszczona to nic innego, jak paragon z numerem NIP, który został wystawiony na zakup poniżej 450 złotych brutto. Zgodnie z nowymi zasadami wystawiania faktur do paragonów traktowany jest jak zwykła faktura, która zawiera pełne dane nabywcy.
Taki dokument nie musi zawierać imion i nazwiska nabywcy, nazwy podmiotu czy też aktualnego adresu. Na jego podstawie podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jak i zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów.
Sankcje za niestosowanie przepisów
Ustanowione przez Urząd Skarbowy sankcje w wielu przypadkach mogą okazać się dotkliwe dla sprzedawcy, jak i samego nabywcy.
Sprzedawca, który pomimo powyższego obowiązku wystawi fakturę do paragonu bez NIP nabywcy, musi liczyć się z dodatkową sankcją wysokości 100% wartości VAT wykazanego na takiej fakturze. Podobne konsekwencje poniesie nabywca, który z takiej faktury nie odliczy podatku VAT.
Nowe przepisy nie dotyczą paragonów, które zostały wystawione przed 1 stycznia 2020 roku. Warto podkreślić, że to już kolejne rozwiązanie, które ma uszczelnić system podatkowy i zmniejszyć dziurę VAT.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.