19 listopada 2015

Północ vs. południe

Najbardziej innowacyjna jest Polska południowo-zachodnia, najmniej zaś północ kraju – wynika z raportu EFL „Innowacje w MŚP. Pod lupą”. Jak poszczególne obszary Polski plasują się w rankingu innowacyjności i skąd wynikają różnice?

W rankingu innowacyjności poszczególnych regionów Polski na pierwszym miejscu znalazł się region południowy, czyli województwa małopolskie i śląskie. Tutaj, jako innowacyjne, ocenia się aż 59 proc. badanych firm. Tylko nieco mniej , bo 55,5 proc. badanych firm, uważa się za innowacyjne w regionie centralnym, obejmującym województwa mazowieckie i łódzkie. Miejsce trzecie, z wynikiem 47,1 proc. innowacyjnych firm, zajmuje region południowo-zachodni, czyli województwa opolskie i dolnośląskie. Kolejne miejsce przypadło w udziale regionowi południowo-zachodniemu, czyli województwom zachodniopomorskiemu, lubuskiemu i wielkopolskiemu (wynik – 46,1 proc. innowacyjnych firm). Przedostatnie miejsce w zestawieniu, z wynikiem 40,3 proc. innowacyjnych firm, zajął region wschodni obejmujący województwa: świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie i podkarpackie. Ostatnie zaś miejsce zajął region północny, w którego skład wchodzą województwa pomorskie i zachodniopomorskie. Tutaj tylko 30,4 proc. firm ocenia się jako innowacyjne.

Takie oceny nie dziwią – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL. – Region południowy to ten obszar naszego kraju, gdzie działają najsilniejsze uczelnie techniczne i gdzie funkcjonuje najwięcej firm produkcyjnych, co sprzyja powstawaniu niekonwencjonalnych rozwiązań. Na obszarze północnym dominuje zaś rolnictwo i przetwórstwo, a firmy z tych obszarów działalności stosunkowo rzadziej deklarują się jako innowacyjne, ponieważ rzadziej odczuwają potrzebę inwestowania w innowacje. Mam nadzieję, że dzięki nowym programom wsparcia innowacyjności uda się i te sektory przekonać do inwestowania w badania i rozwój.

Nieco inny obraz wyłania się natomiast z raportu GUS „Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w latach 2011–2013”. W badanym okresie najwięcej innowacyjnych przedsiębiorstw przemysłowych było w województwie podlaskim – ponad 24 proc. – oraz warmińsko-mazurskim i podkarpackim (po 21 proc.). W innowacyjnych usługach natomiast dominowały firmy z woj. Mazowieckiego (16,6 proc.), dolnośląskiego (15,6 proc.) i małopolskiego (13,4 proc.).

Jednak GUS, badając innowacyjność przedsiębiorstw, mierzy ją, korzystając z norm UE na grupie przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do powyżej 250 osób. Wyniki nie

Więcej w Biurze Prasowym

Skontaktuj się z nami:
Zadzwoń
801 404 444

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Napisz

Masz pytania?

Otwórz chat

Szukasz konkretnego produktu

Zapytaj o ofertę
Znajdz oddział
Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X