4 grudnia 2018

Rating Polski rośnie! Co to oznacza?

Zmiana opinii agencji S&P o Polsce była sporym zaskoczeniem. Co wpłynęło na pozytywną ocenę naszego kraju?

Na początek warto napisać czym są agencje ratingowe i czym się zajmują. Agencje ratingowe to nic innego jak firmy zajmujące się oceną wiarygodności kredytowej wszystkich podmiotów pożyczających pieniądze – banków, spółek, funduszy, organizacji czy rządów. Rating jest oceną stabilności pożyczającego czyli określa jego wypłacalność, co jest istotną przesłanką dla inwestorów. Obecnie rynek zdominowany przez 5 dużych, międzynarodowych agencji: Fitch Ratings, Moody’s, A. M. Best, Dominion Bond Rating Service i Standard & Poor’s. To właśnie ta ostatnia agencja 3 lata temu obniżyła rating naszego kraju z A- na BBB+, argumentując to osłabieniem niezależności instytucji państwowych, co przez wielu komentatorów odebrane zostało jako reakcja na wyrost.

Podczas październikowego przeglądu ocen, który odbywa się raz na kilka miesięcy, agencja Standard & Poor’s podniosła rating Polski z BBB+ na A-. Tym samym nasza ocena wróciła do poziomu ze stycznia 2016 roku. Skąd taka decyzja? Przemawiają za tym trzy czynniki. Po pierwsze deficyt budżetowy wyniesie w tym roku 1,5% PKB, spowodowany w dużej mierze dużymi inwestycjami publicznymi, które zawsze wykonywane są na kredyt.  S&P w swoim komunikacie podkreśla również silny, zrównoważony wzrost gospodarczy, który mimo negatywnych prognoz wcale nie zwalnia. Istotne są również spadające zadłużenie zagraniczne, otwartość gospodarki oraz rosnąca wartość eksportu.

Dlaczego poprawa ratingu Polski jest ważna? Większa wiarygodność kraju przekłada się na lepszą ocenę polskich firm działających na rynku międzynarodowym oraz zmniejsza ich koszty finansowania. Jest to szczególnie ważne w czasie, gdy działania polskiego rządu na arenie międzynarodowej sprawiają, że pozycja negocjacyjna naszego kraju jest coraz słabsza a lista sojuszników coraz krótsza. Perspektywa wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej też nie wygląda najlepiej, szczególnie w obliczu wciąż trwającego sporu o praworządność w Polsce. To także sygnał dla inwestorów, że pieniądze ulokowane w naszym kraju są bezpieczne.

Czy możliwe jest zatem dalsze podnoszenie ratingu Polski? Na to się na razie nie zanosi. Żeby dogonić Czechy lub Słowację wyniki budżetu musiałby mieć pokaźną nadwyżkę a stopa oszczędności musiałaby znacząco wzrosnąć. Tymczasem trzeba się cieszyć obecną oceną i mieć nadzieję, że wielki biznes będzie bardziej skupiony na wskaźnikach gospodarczych a nie na zawirowaniach politycznych w naszym kraju.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

801 404 444

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Napisz

Masz pytania?

Otwórz chat

Szukasz konkretnego produktu

Zapytaj o ofertę

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X